Rusza budowa drogi w Grabniaku

Po wielu latach starań spełnia się w końcu marzenie mieszkańców Grabniaka i licznej rzeszy turystów, wypoczywających nad jeziorem Rotcze. Powiat włodawski otrzymał bowiem z Funduszu Dróg Samorządowych dofinansowanie 50% kosztów na przebudowę ponad 2-kilometrowego odcinka drogi, szczególnie intensywnie użytkowanej w sezonie letnim.

Wkład własny zostanie po połowie sfinansowany przez powiat włodawski i gminę Urszulin.

– Droga w Grabniaku to jedno z moich większych zmartwień drogowych, ale także moich poprzedników. Unoszący się kurz i liczne dziury na odcinku tłuczniowym przez wiele lat były tematem artykułów prasowych. Gdy tylko zostałem starostą, podjęliśmy starania, by coś z tym zrobić, jednak sprawa nie była łatwa, gdyż główną przeszkodą w przebudowie drogi był jej nieuregulowany stan prawny.

Po kilku latach starań dopięliśmy swego. Wykonaliśmy dokumentację, otrzymaliśmy dofinansowanie, a w wyniku rozstrzygniętego teraz przetargu udało się nam uzyskać kwotę o 700 tys. zł niższą od wartości kosztorysowej. Jeszcze w tym roku zostanie wykonana kanalizacja burzowa, zaś do końca lipca przyszłego roku, a może i jeszcze szybciej, inwestycja będzie w całości wykonana – mówi starosta Andrzej Romańczuk.

Przebudowany zostanie odcinek drogi asfaltowej i tłuczniowej, zaczynając od granicy z powiatem Łęczyńskim aż do drogi asfaltowej, którą w tym roku wybudowała w Grabniaku gmina Urszulin. Oprócz nawierzchni asfaltowej w części zabudowanej infrastrukturą letniskową wykonana zostanie kanalizacja burzowa, chodnik i ścieżka rowerowa. Łączny koszt inwestycji wynosi prawie 3,5 mln zł.

Można powiedzieć, że inwestycja ta jest jednym z ostatnich puzzli drogowych tej części pojezierza (tj. jezior Rotcze, Sumin i Uściwierz). Właśnie w tym roku dobiegają ku końcowi prace przebudowy drogi powiatowej Urszulin – Nadrybie i drogi gminnej Grabniak – Uściwerz. Dzięki tej inwestycji obydwa wcześniej wykonane odcinki dróg zostaną ze sobą połączone. (pk)