Ruszył nabór wniosków do tarczy

Od 4 maja przedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS o umorzenie składek za marzec i kwiecień. Rozporządzenie, które rozszerza tarczę antykryzysową o kolejne branże, weszło w życie.

– W sumie na liście jest ponad 60 branż. Oprócz dotychczas uprawnionych z pomocy skorzystają teraz salony kosmetyczne, fryzjerzy i wiele wyspecjalizowanych sklepów detalicznych – mówi Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim. –

Przedsiębiorcy mogą otrzymać zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień lub sam kwiecień tego roku – w zależności od rodzaju przeważającej działalności. Jeśli składki już opłacili, będą mogli potem wystąpić o ich zwrot. Wielu z nich dostało też prawo do kolejnej wypłaty świadczenia postojowego.

– Przedsiębiorcy mają też prawo do kolejnego świadczenia postojowego w wysokości 2080 lub 1300 zł. Uzyskają od jednej do pięciu wypłat, w zależności od rodzaju branży. Jednym z warunków wsparcia jest m.in. spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Obecnie przychód można porównać na przykład do sytuacji z lutego ubiegłego roku, czyli jeszcze sprzed pandemii. Nowością jest również to, że ZUS będzie sprawdzał kod PKD przeważającej działalności gospodarczej na 31 marca tego roku – dodaje Korba.

Nowe przepisy obowiązują od 4 maja. Wnioski należy składać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (złożone przed 4 maja będą rozpatrywane jeszcze na starych zasadach, czyli według poprzedniego rozporządzenia „tarczowego”). O umorzenie składek firmy mogą wystąpić do końca czerwca. Do tej daty przepisy wydłużyły też termin na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek za grudzień ub. r. oraz styczeń i luty br. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here