Rysie mają się dobrze

Na terenie Lasów Sobiborskich mieszkają prawdopodobnie trzy rodziny rysi. – Coraz częściej docierają do nas sygnały o bliskich spotkaniach tych kotów z ludźmi – mówi Agnieszka Kiszczak z Nadleśnictwa Sobibór. – To znak, że te zwierzęta mają się u nas bardzo dobrze.

– Tak naprawdę rysie w naszych lasach występowały od zawsze – mówi Agnieszka Kiszczak, specjalista służby leśnej Nadleśnictwa Sobibór. – Kilka lat temu pojawiły się znowu i wszystko wskazuje na to, że ich populacja się rozrasta.

Uważamy, że w Lasach Sobiborskich i ich najbliższym sąsiedztwie mieszkają obecnie trzy rodziny tych kotów. Są to zwierzęta bardzo terytorialne, które zaciekle bronią swoich terenów przed innymi przedstawicielami swojego gatunku.

Rozrost naszej rodzimej populacji jest zapewne spowodowany tym, że nowe tereny łowieckie zajmuje potomstwo pierwszej pary – wyjaśnia Kiszczak. Nie dziwi zatem, że coraz częściej dochodzi do bliskich spotkań ludzi z największym kotem Europy.

Nie ma jednak żadnego powodu do obaw. Zwierzęta te są niezwykle płochliwe i boją się ludzi. Zaatakować mogą tylko w sytuacji bez wyjścia, a i to zdarza się niezwykle rzadko. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here