SAG niczym magnez

Są kolejne firmy, które chciałyby ulokować swój kapitał w świdnickiej Strefie Aktywności Gospodarczej.


W ubiegłym roku Rada Miasta Świdnik, na wniosek mieszkańców, przyjęła zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, w myśl których, tereny przy ulicy Brzegowej (ok. 50 ha) zostały włączone do świdnickiej Strefy Aktywności Gospodarczej. O podniesienie atrakcyjności SAG dla potencjalnych inwestorów cały czas dba miasto, które wykłada pieniądze na rozwój infrastruktury drogowej w tej okolicy.

W minionym roku miasto przeznaczyło 8,5 mln zł na budowę ulicy Nadleśnej oraz przedłużenie ul. Żwirki i Wigury. Obecnie trwają przygotowania do budowy kolejnych ulic. Projektowana jest ulica Skośna, która połączy Lotniczą i Nadleśną, a w dalszych planach jest połączenie terenów wchodzących w skład strefy kolejnym przedłużeniem ul. Żwirki i Wigury oraz przejęcie od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ulicy Kolonijnej i dostosowanie jej do większego tonażu.

Jedną z firm, która zainwestowała w SAG jest DB Schenker, która ulokowała tu swój terminal przeładunkowy. Jak przed kilkoma miesiącami informowali przedstawiciele firmy, wartość tej inwestycji wraz z kosztem zakupu gruntów o pow. 6 ha., to ok. 10 mln euro.

Władze firmy podkreślały, że kluczowe znaczenie przy wyborze miejsca miała właśnie lokalizacja – w pobliżu lotniska i drogi krajowej S17, biegnącej szlakiem europejskiej E372, która łączy południowo-wschodnią Polskę z zachodnią Ukrainą.

W świdnickiej strefie zainwestowała również spółka Polski Autobus Wodorowy, należąca do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, którego akcjonariuszem jest Zygmunt Solorz-Żak, właściciel m.in. telewizji Polsat i jeden z najbogatszych Polaków.

Firm, które są zainteresowanie tym terenem jest znacznie więcej.

– Nie mogę dziś mówić o szczegółach, bo trwają negocjacje, ale jest kilka dużych firm, które interesują się naszą strefą. Myślę, że niedługo będziemy mogli powiedzieć coś więcej. Pokazuje to też, że rozwijanie infrastruktury strefy ma sens i przynosi oczekiwane efekty. Obecnie staramy się o środki zewnętrzne na jej rozbudowę – mówi Marcin Dmowski, wiceburmistrz Świdnika.

Działki wchodzące w skład SAG nie są własnością miasta; należą do prywatnych właścicieli. Część z nich jest już zarezerwowana przez potencjalnych inwestorów, a wkrótce urzędnicy sprawdzą, czy właściciele terenów przy ul. Brzegowej włączonych do SAG są zainteresowani sprzedażą swoich nieruchomości. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here