Samorządy na szóstkę

Miasto Chełm i gmina Dorohusk wygrały w konkursie „Gmina na 6”, organizowanym przez Kurier Lubelski i samorząd województwa lubelskiego. Wyróżnienie przypadło także gminie Wierzbica.

Kapituła ekspertów oceniała samorządy m.in. pod względem sprawności w pozyskiwaniu i wykorzystaniu unijnych dotacji. Wśród miast na prawach powiatu zwyciężył Chełm za Chełmski Łańcuch Kreatywności.

W ramach tego projektu wyremontowany został amfiteatr w Kumowej Dolinie, a teren wokół został na nowo zagospodarowany. Poprzednie władze miasta pozyskały na inwestycję prawie 9 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, a jej całkowita wartość to niemal 13 mln zł.

Pierwsze miejsce w powiecie chełmskim wśród gmin wiejskich zdobyła gmina Dorohusk za modernizację zabytkowego Pałacu Suchodolskich. Całkowita wartość projektu przekroczyła 3 mln zł, a gminie udało się pozyskać blisko 2 mln zł dofinansowania na remont pałacu i otoczenia.

W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała gmina Wierzbica za przygotowany przez poprzednie władze gminy projekt związany z Odnawialnymi Źródłami Energii. (bf)