Samowolna zebra zostanie zalegalizowana

Kto wymalował zebrę? Nie wiadomo

Mieszkańcy ul. Lawinowej wskazują, że przy przejściu dla pieszych znajdującym się w pobliżu miejskiego Przedszkola nr 2 brakuje oznakowania pionowego, przez co piesi nie mają tu specjalnych praw pomimo „zebry” wymalowanej na jezdni.


Urzędnicy potwierdzają, że taka sytuacja ma miejsce i jest niezgodna z przepisami, ale przekonują, że pasy wytyczono tu bez ich wiedzy. – Oznakowanie poziome P-10 (czyli wymalowana na jezdni „zebra” – wyjaś. aut.) wskazujące jakoby w tym miejscu było przejście dla pieszych, wykonane zostało bez naszego udziału.

Nie jest to miejsce, w którym rzeczywiście przejście jest wymagane, gdyż jest to koniec ulicy, a sama ulica usytuowana jest w strefie ograniczonej prędkości do 30 km/h. Mimo, że miejsce jest blisko przedszkola, to natężenie ruchu kołowego jest tam bardzo małe, budynek jest oddalony od jezdni i ogrodzony, a dzieci w wieku przedszkolnym są odprowadzane przez rodziców lub opiekunów – przekonuje Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego Ratusza.

Na skutek zgłoszeń samych mieszkańców przejście to zostanie jednak uwzględnione w planach drogowców. Będzie się to jednak wiązało ze zmniejszeniem pobliskiego parkingu.

– Mając na względzie bezpieczeństwo pieszych przejście w tej lokalizacji pozostanie i nastąpi uzupełnienie znaków pionowych D-6. W tym celu konieczne jest opracowanie i zatwierdzenie projektu stałej organizacji ruchu. Równocześnie będą musiały być zlikwidowane miejsca postojowe, które znajdują się w odległości 10 m przed przejściem, gdyż postój pojazdów w odległości mniejszej niż 10 m od przejścia jest zabroniony przepisami prawa o ruchu drogowym. Właśnie z tego powodu nie powstało przejście w tym miejscu przy przebudowie ulicy – dodaje Justyna Góźdź. Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here