Sanktuarium na Czubach

7 października kościół pw. Matki Bożej Różąńcowej w Lublinie przy ul. Bursztynowej 20 został podniesiony do rangi sanktuarium (tym terminem określa się miejsce święte).


Uroczystości diecezjalne poprzedziły rekolekcje różańcowe w dniach 5 – 6 października, które poprowadził ks. dr hab. Mirosław Składanowski. Mszy odpustowej podczas, której nastąpiło ogłoszenie kościoła sanktuarium, przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Dekret ustanawiający sanktuarium przekazał metropolita lubelski, abp Stanisław Budzik, który wraz z biskupami: Mieczysławem Cisło, Arturem Mizińskim i Józefem Wróblem uczestniczyli w koncelebrze. Na uroczystości przybył między innymi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, a uświetnił je występ archidiecezjalnego chóru pod batutą ks. Attyli Honti.
Sanktuarium na Bursztynowej słynie nie tylko z historycznych odniesień, bo tu odprawiał mszę św. w 1979 r. Jan Paweł II, ale i z posiadania cudownego obrazu Matki Bożej Latyczowskiej. Świątynia otrzymała ten obraz 4 października 2014 roku. To niezwykłe, piękne dzieło zostało powitane przez tłumnie zgromadzonych parafian białymi różami.
Zachwycający artyzmem obraz namalowany został ok. XVI w. według słynnego wizerunku Matki Bożej Śnieżnej Salus Populi Romani z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie. Przedstawia on Matkę Bożą trzymającą na lewej ręce Dzieciątko, w prawej zaś berło. W tle obrazu zwisają kiście winogron, a głowę Maryi otacza 12 gwiazd. Wizerunek najprawdopodobniej powstał w którymś z warsztatów włoskich. Ok. roku 1606 bp kamieniecki Paweł Wołucki sprowadził do Latyczowa dominikanów, którzy przybyli z otrzymanym od papieża Klemensa XVIII obrazem Matki Bożej jako błogosławieństwem na pracę misyjną. Został on umieszczony w ufundowanej przez Potockich pierwszej murowanej świątyni. Od początku zasłynął wieloma cudami. W 1648 r., podczas najazdu Chmielnickiego, o. o. dominikanie wywieźli obraz do Lwowa. Do Latyczowa powrócił dopiero w 1772 r. Ze względu na odnotowane cuda na mocy dekretu papieża Piusa VI 4 października 1778 r. bp bakowski Stanisław Rajmund Jezierski ukoronował uroczyście obraz złotymi koronami. W 1832 r. rząd carski po powstaniu listopadowym skasował klasztor w Latyczowie. Cudowny obraz był chroniony przed zniszczeniem jakiś czas w Piatniczanach k. Winnicy, a potem w kościele kapucynów w samej Winnicy.

Lata przenoszenia

Po interwencji austriackiej w czasie I wojny światowej wizerunek na ok 2 lata wrócił do Latyczowa, by w 1920 r., w związku z najazdem bolszewików, zostać przewieziony do Warszawy. Związek Kresowiaków umieścił malowidło w nowo budowanej Kaplicy Kresowej w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. W 1933 r. decyzją władz kościelnych obraz z powrotem trafił na Kresy, najpierw do kościoła parafii Trójcy Św. w Lubomlu, a w listopadzie 1935 r. został umieszczony w katedrze w Łucku, gdzie w okresie międzywojennym cieszył się wielkim kultem. 6 sierpnia 1945 r. wskutek zmian terytorialnych, narażając życie, siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej wywiozły go do Lublina. Siostry: Antonina Dudziak i Józefa Słomka wiozły cudowny obraz towarowym pociągiem, owinięty w koce i schowany w kredensie kuchennym. Następnie na dworcu kolejowym czekały dwie doby, aż zapadnie decyzja, gdzie umieścić dzieło. Trafiło ono najpierw do siedziby sióstr służek na ul. Bernardyńską, a później, po 39 latach, wraz z nimi na ul. I Armii Wojska Polskiego 8. W wielki piątek 22 kwietnia 1984 r. obraz w cudowny sposób ocalał z pożaru. Nie uszkodziły go też strumienie wody wylewanej przez gaszących pożar strażaków. Przez 69 lat obraz był związany z siostrami ze Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Pielgrzymowali do niego też wierni z Kresów.

Złota księga

W posiadaniu sióstr znajduje się Złota Księga, w której wpisy dziękczynne świadczą o doznanych za pośrednictwem NMP Latyczowskiej licznych łaskach. Przełomem w tej historii stała się, decyzją ks. abpa Stanisława Budzika, intronizacja cudownego obrazu w 236. rocznicę jego koronacji papieskimi koronami, 4 października 2014 roku. Od tej pory obraz został publicznie udostępniony, jako Obraz Matki Bożej Latyczowskiej Królowej Podola i Wołynia, Lublina, a przede wszystkim jako Królowej Różańca Świętego, w kościele Matki Bożej Różańcowej. Tu też znajduje się księga, w której wierni wpisują swoje dziękczynienia.
Jak mówiła nam Anna Durman, związana z parafią MB Różańcowej, wierni już w październiku 2014 roku zaczęli przynosić do kościoła dziękczynne kosze róż za otrzymane za wstawiennictwem MB Latyczowskiej łaski. Ostatnio, wśród dziękczynień zostało złożone świadectwo uzdrowienia noworodka z ciężkiej choroby. Stwierdzono u niego chorobę nowotworową, była już zaplanowana data skomplikowanej operacji. Babcia chłopca zamówiła mszę św. za wstawiennictwem MB Latyczowskiej w intencji zdrowia dziecka i udanej operacji. Gdy rodzice pojechali z dzieckiem do szpitala, okazało się, jak przekazał „ Gościowi Niedzielnemu” GN 41/2017 proboszcz parafii ks. prał. Józef Dziduch, obecny kustosz sanktuarium, że operacja nie jest już potrzebna. Dziecko zostało uzdrowione. W każdą środę o godz. 18 w świątyni przy Bursztynowej odbywa się msza św. w intencjach zbiorowych za wstawiennictwem MB Latyczowskiej, która jest w archidiecezji lubelskiej patronką Nowej Ewangelizacji.
Elżbieta Kasprzycka