Ścieki i śmieci w górę

Od 1 czerwca br. mieszkańcy gminy Sawin płacą więcej za odprowadzanie ścieków do gminnej oczyszczalni. Wzrosły również opłaty za wywóz śmieci. Osoby, które nie segregują odpadów, zapłacą aż 25 zł miesięcznie. Dotąd płaciły po 11 zł.

– Niestety, koszty utrzymania sieci kanalizacyjnej rosną. Coraz droższe są urządzenia kupowane przy usuwaniu awarii, ciągle idzie w górę energia elektryczna, z każdym rokiem są podwyżki minimalnej płacy – tak tłumaczy wzrost stawki opłaty za odprowadzanie ścieków do gminnej oczyszczalni wójt Sawina, Dariusz Ćwir.

Do tej pory jeden metr sześcienny ścieków kosztował 7,47 zł brutto. Od 1 czerwca mieszkańcy płacą 7,80 zł. Opłata za wodę pozostała na dotychczasowym poziomie. W Sawinie wzrosły natomiast stawki za wywóz śmieci. – W nieruchomości, w której mieszka od jednej do czterech osób nowa opłata wynosi 9 zł od mieszkańca – tłumaczy wójt Ćwir. – Do tej pory było 7 zł. Za piątą i szóstą osobę zamieszkałą na tej samej nieruchomości trzeba zapłacić po 5 zł, natomiast za siódmą i każdą następną po

4 zł. Opłata w tym przypadku wzrosła o złotówkę. Mówimy o osobach, które zadeklarowały, że będą segregować odpady.

Mieszkańcy gminy Sawin, którzy nie segregują śmieci, według nowych stawek zapłacą aż 25 zł miesięcznie. Do tej pory płacili po 11 zł. – W naszej gminie jest niewiele osób, które w złożonych deklaracjach stwierdziły, że nie będą segregować śmieci. Nowa stawka ma zachęcić je do segregacji – twierdzi Dariusz Ćwir. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here