Seniorzy rządzili Lublinem

To był wyjątkowy tydzień – Lublin po raz szósty przeszedł pod władanie seniorów. Podczas tegorocznych Dni Seniora program był wyjątkowo bogaty. Najstarsi mieszkańcy Lublina mogli skorzystać z ponad 200 wydarzeń we wszystkich lubelskich dzielnicach. Jak podkreślają sami seniorzy, Lublin jest dla nich bardzo przyjaznym miejscem do życia.


Uroczyste obchody Dni Seniora podsumował czwartkowy (8 czerwca) koncert w lubelskiej filharmonii. Gwiazdą wieczoru był Krzysztof Krawczyk, artysta doskonale znany w młodości widzom, którzy po brzegi wypełnili salę koncertową. Piosenkarzowi na scenie towarzyszyła najbliższa rodzina (żona i córka). Podczas koncertu zaśpiewał kilka swoich znanych utworów m.in. „Jak minął dzień”, „Parostatek” czy „Pamiętam ciebie z tamtych lat”.
– Wszyscy seniorzy są miastu bardzo potrzebni – mają doskonałą umiejętność budowania współpracy nie tylko w swoich dzielnicach, ale i w skali całego miasta. Chciałbym państwu za to serdecznie podziękować – podkreślał na czwartkowej gali prezydent Lublina, Krzysztof Żuk. Seniorzy nie ukrywali, że to cykliczne święto jest dla nich bardzo ważne i że z chęcią korzystają z oferowanych im atrakcji. – Byłam na spacerze przez nowy most 700-lecia, zwiedziałam Arenę Lublin, brałam udział w warsztatach – wylicza pani Stanisława, aktywna seniorka na co dzień należąca do Uniwersytetu Trzeciego Wieku, .

Czas mija tak szybko…

– To dla nas bardzo ważne, że ktoś ceni nasze życie, naszą pracę i o nas pomyślał – podkreśla pani Janina, 82 lata. Seniorom czas wypełniły koncerty, konsultacje dietetyczne, warsztaty i inne wydarzenia, podczas których zachęcano starszych lublinian do wyjścia z domów i zaangażowania się w działalność klubów seniora czy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – W klubie seniora jestem od początku, czyli od trzech lat i bardzo mi tam dobrze. – mówi pani Barbara Skubisz (65 lat) z Klubu Seniora na ulicy Owocowej (Ponikowoda). – Trzeba wyjść do ludzi, nie trzeba siedzieć w domu czy stać przy oknie. Czas bardzo szybko mija, niedawno byłyśmy młodymi kobietami, miałyśmy dzieci i obowiązki, a teraz niektórzy są samotni, ale ta samotność nie musi tak trwać, wystarczy pójść do Klubu Seniora. Tam, proszę mi wierzyć, osoba która nie śpiewała, zacznie śpiewać, która nie malowała, zacznie malować, która nie tańczyła, zacznie tańczyć. To jest coś wspaniałego, tam są niezwykli ludzie i bardzo dobra atmosfera – zachęcała pani Barbara.
Z Dni Seniora zadowolenia nie kryła również pani Halina Szczepanik (68 lat). – Jestem słuchaczką Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Akurat nasze wykłady się skończyły i zaraz mamy Dni Seniora, więc bardzo miło – mówiła. Przebywanie razem daje seniorom okazję do nawiązania nowych kontaktów i wyjątkowych przyjaźni. Pani Zofia i pan Eugeniusz są przyjaciółmi, którzy razem, od półtora roku chodzą na spotkania aż do dwóch klubów seniora. Wcześniej znali się tylko z widzenia. – Korzystam z klubu seniora na Krańcowej i na Bronowicach. Wybrałem dwa, żebym miał towarzystwo przez dwa dni. Klub Seniora to dla mnie miejsce towarzyskie, gdzie mogę spędzić czas – mówi pan Eugeniusz Osuch (80 lat). – Mamy w obu klubach sympatyczne towarzystwo, około 40 osób, oczywiście dominują kobiety. Niektórzy nie chcą przychodzić, bo chyba nie wiedzą, co u nas się dzieje. A my opowiadamy, śpiewamy, przygotowujemy referaty na jakiś temat, mamy koncerty, jest bardzo sympatycznie – mówi pani Zofia Smolińska (69 lat).

Dla seniorów karta

Lubelskie Dni Seniora to również okazja do promocji udogodnień, które oferuje im miasto. Osoby po sześćdziesiątym roku życia mogą bezpłatnie otrzymać dedykowana im kartę, która uprawnia do różnego rodzaju rabatów, m.in. w placówkach medycznych, cukierniach, kawiarniach, księgarniach, kwiaciarniach, muzeach, salonach optycznych, na basenach, w salonach fryzjerskich, studiach masażu i wielu innych punktach. Karta jest całkowicie bezpłatna i czeka się na nią około miesiąca. Wniosek należy złożyć osobiście (trzeba mieć przy sobie dowód tożsamości) w dowolnym punkcie lubelskiego BOM-u lub w Lubelskim Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ul. Leszczyńskiego 23. Do tej pory wydano już prawie 11 tysięcy takich kart. Uprawniają one do zniżek w ponad 130 punktach. Co roku ogłaszany jest także konkurs na Miejsca Przyjazne Seniorom – W zeszłym roku rozdaliśmy ponad 130 certyfikatów. Każdy, kto uważa, że dane miejsce jest przyjazne seniorom, może taki lokal zgłosić, a specjalna kapituła dokona wyboru najlepszych. Wyniki poznamy w październiku – mówi Sławomir Skowronek, dyrektor Lubelskiego Centrum Aktywności Obywatelskiej. Certyfikat jest rokrocznie odnawiany
Emilia Kalwińska

W trakcie tegorocznych uroczystości Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk wręczył medale 700-lecia osobom, które w wyjątkowy sposób wspierają i realizują liczne inicjatywy na rzecz lubelskich seniorów. Wyróżnienie przyjęli: Maria Ryszarda Todys-Płonka (prezes stowarzyszenia „Zawsze Aktywni”) i Stanisław Miciuk (członek Zarządu Okręgowego w Lublinie Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów). Medalem wyróżniono także Polski Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Okręgowy w Lublinie (w Lublinie od 1948 roku, skupia osoby w wieku 60+) oraz Towarzystwo Wolnej Wszechnicy Polskiej (od ponad 30 lat jest organem założycielskim i prowadzącym Lubelski Uniwersytet Trzeciego Wieku i Lubelskie Centrum Aktywności Seniorów).
W Lublinie działa 10 miejskich Klubów Seniora:
Klub „Owocowa” – dzielnica Ponikwoda, ul. Owocowa 6; Tel. 81 466 55 60 w. 11.
Klub „Róży Wiatrów” – Osiedle Kruczkowskiego, w Zespole Ośrodków Wsparcia w Lublinie, ul. Róży Wiatrów 9. Tel. 667 158 029.
Klub Seniora „Roztocze” – Dzielnica Węglin, ul. Roztocze 1, tel. 81 466 55 64.
Klub Seniora „Pod świerkami” – Dzielnica Dziesiąta, ul. Tuwima 5, tel. 81 466 55 60 w. 11
Klub Seniora „Pogodna” – Dzielnica Bronowice, ul. Pogodna 19, tel. 601 961 033.
Klub Seniora „Śródmieście” – Dzielnica Śródmieście, ul. Narutowicza 6, tel. 512 081 028.
Klub Seniora „Ruta” – Dzielnica Czuby, ul. Jana Pawła II, tel. 512 081 028.
Klub Seniora „Sławin”– Dzielnica Sławin, ul. Sławinkowska 50.
Klub Seniora „Dziesiąta” – Dzielnica Dziesiąta, ul. Kunickiego 128/130.
Klub Seniora „Głusk” – Dzielnica Głusk, ul. Głuska 145.
W Lublinie funkcjonują również: Klub Seniora przy Domu Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie, ul. Kosmonautów 78; Klub Seniora przy Domu Pomocy Społecznej im. Matki Teresy z Kalkuty ul. Głowackiego 26; Klub Seniora przy Domu Pomocy Społecznej im. Św. Jana Pawła II, ul. Ametystowa 22; Centrum Kulturalno-Edukacyjne dla Seniorów U Michelisowej, ul. Archidiakońska 7.

Komentarze