Sesja w maskach i rękawiczkach

Włodawscy radni miejscy spotkali się w piątek na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, zachowując wszelkie środki ostrożności. Posiedzenie było zamknięte dla publiczności.

Sesja była konieczna ze względu na konieczność podjęcia decyzji o ułatwieniach dla przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa. Konieczne było także uchwalenie przesunięć finansowych, dzięki którym możliwa będzie realizacja inwestycji zaplanowanych na najbliższy czas.

– Złożyłem wniosek do pani przewodniczącej o zwołanie sesji nadzwyczajnej, ponieważ pracujemy, wykonujemy swoje obowiązki, w związku z tym jest potrzeba przesunięcia środków w budżecie miasta, żeby nie wstrzymywać inwestycji i naszych planów – wyjaśnia powody zwołania sesji nadzwyczajnej burmistrz Wiesław Muszyński. – Oczywiście sesja odbywa się zgodnie z prawem, nie jest zgromadzeniem powyżej 50 osób, które są obecnie zakazane. Państwo siedzą w odpowiedniej odległości od siebie, zachowane są środki ostrożności, dezynfekcji itp. – tłumaczy Muszyński.

A już na posiedzeniu mówił m.in. o ograniczeniu dostępności ratusza dla mieszkańców, o utworzeniu punktu obsługi interesanta i otwarciu jednego wejścia dla całego urzędu w tym do: UM, MOPS-u, SM i prokuratury. Odnośnie szkół burmistrz stwierdził, że nauczyciele zadają drogą internetową uczniom zadania domowe, planowane są przez ministerstwo zajęcia online z uczniami, ale nadal nie ma jeszcze dokładnych wytycznych w tej sprawie.

– Prowadzona jest rekrutacja do szkół i przedszkoli – ciągnął Muszyński. – Trwa weryfikacja złożonych wniosków. Listy przyjęć, w związku z obecną sytuacją, pojawią się w późniejszym terminie. Zalecam śledzenie stron internetowych i fejsbukowych naszych placówek, gdzie informować będziemy na bieżąco. Oczywiście cały czas działa miejski zespół zarządzania kryzysowego, jesteśmy w stałym kontakcie z odpowiednimi służbami.

Zakupiliśmy naszym jednostkom środki do dezynfekcji, wyznaczyliśmy dwa lokale dla pojedynczych osób skierowanych na kwarantannę, szczególnie wracających z zagranicy. W przypadku większej liczby osób poddanych kwarantannie, do dyspozycji będą internaty szkół średnich. Na wysokich obrotach pracuje straż miejska, która kontroluje szczególnie wieczorami miejsca takie jak place zabaw, parki, skwerki, poucza przede wszystkim młodzież, żeby nie zbierała się w tych dniach i to pomogło, bo zdecydowanie mniej jest takich skupisk młodzieży.

– Chcę jeszcze powiedzieć o jednej rzeczy odnośnie naszych przedsiębiorców. Wiemy, że to czas bardzo trudny, obroty zerowe, a koszty stałe wysokie. Jako miasto będziemy na pewno partnerem w pakiecie dla przedsiębiorców, jaki szykuje rząd, zapoznamy się z nim i podejmiemy stosowne decyzje.

Nie pozostajemy obojętni wobec naszych przedsiębiorców i w ramach swoich kompetencji będziemy starali się wprowadzić pewne udogodnienia. I już teraz deklaruję, że płatności podatków lokalnych, w szczególności podatku od nieruchomości bądź od środków transportowych na wniosek przedsiębiorcy będą odraczane za okres od marca do maja włącznie lub rozkładane na raty. Natomiast więcej będzie można powiedzieć po skonsultowaniu rządowego pakietu pomocy dla firm – zapewnił burmistrz. Na koniec posiedzenia zaś zaapelował. – Bardzo proszę wszystkich o ostrożność, o zachowanie zgodne z wytycznymi służb, nie dajmy się zwariować, ale też uważajmy na siebie i na innych, bądźmy odpowiedzialni. (bm)