Skarbnik odchodzi z magistratu

Chełmski magistrat będzie miał nowego skarbnika. Zatrudniona na tym stanowisku Emilia Ignatowicz-Steć w ubiegłym tygodniu złożyła wypowiedzenie, ze skutkiem na koniec października br. Nie podała powodów, ale nieoficjalnie wiemy, że chodziło o nienajlepsze relacje z prezydentem Jakubem Banaszkiem. Jak dowiedzieliśmy się, kandydatką na nowego skarbnika jest podobno Marzena Guzowska, obecna dyrektor Departamentu Budżetu w ratuszu.

Emilia Ignatowicz-Steć (na zdjęciu) stanowisko skarbnika miasta objęła z końcem maja ubiegłego roku. Przejęła schedę po Agnieszce Kruk, którą prezydent Jakub Banaszek w ostatnich dniach kwietnia 2019 r. powołał na stanowisko swojego pierwszego zastępcy. Nowa skarbnik, choć nie miała samorządowego doświadczenia i na początku wydawała się lekko zdezorientowana, w miarę szybko jednak opanowała przepisy o finansach publicznych i samorządzie gminnym.

Na komisjach i sesjach udzielała merytorycznych odpowiedzi na pytania radnych i z każdym miesiącem miała coraz wyższe notowania u… opozycji.

Jak ustaliliśmy, związana z Prawem i Sprawiedliwością Ignatowicz-Steć nie miała jednak zbyt dobrych relacji z samym włodarzem miasta. W listopadzie minionego roku głośno mówiło się, że prezydent miałby wnioskować do rady miasta o odwołanie Ignatowicz-Steć z zajmowanej funkcji. Do poważniejszego konfliktu, o czym pisaliśmy, między Jakubem Banaszkiem, a skarbnik miasta doszło w ostatnich dniach lipca br. Prezydent miał jej powiedzieć, że stracił do niej zaufanie i był nawet zdecydowany na jej odwołanie przez radę w trybie natychmiastowym. W obronie Emilii Ignatowicz-Steć stanęli jednak radni Prawa i Sprawiedliwości, dając prezydentowi do zrozumienia, że nie jest to najlepszy moment na podejmowanie takiej decyzji.

Tak czy owak dni Emilii Ignatowicz-Steć w urzędzie wydawały się jednak policzone. Wiele wskazywało na to, że prezydent Banaszek wcześniej, czy później będzie dążył do jej odwołania, tym bardziej, że jego relacje ze skarbnik z każdym tygodniem się pogarszały. Emilia Igantowicz-Steć nie czekała na decyzję prezydenta i w ubiegły poniedziałek 28 września sama złożyła wypowiedzenie. Jak ustaliliśmy, nie podała jednak powodów swojej decyzji. Nam również nie chciała ich podać, odmawiając jakiegokolwiek komentarza. Z urzędu odejdzie z końcem października br., ale żeby formalności stało się zadość, stosowną uchwałę w sprawie jej odwołania musi podjąć rada miasta. Sesja ma odbyć się jeszcze w październiku.

Ignatowicz-Steć obecnie przebywa na usprawiedliwionej nieobecności w pracy. W pełnieniu obowiązków skarbnika zastępuje ją Marzena Guzowska, dyrektor Departamentu Budżetu. Jak dowiedzieliśmy się, to właśnie Guzowska rzekomo ma zostać nowym skarbnikiem miasta.

Biuro Prasowe chełmskiego magistratu odejście skarbnik skomentowało w ten sposób, że przed Emilią Igantowicz-Steć stoją nowe wyzwania zawodowe i plany, dlatego – w porozumieniu z prezydentem – zdecydowała się złożyć rezygnację z pełnionej funkcji. Jakub Banaszek podobno miał jej zaproponować kierownicze stanowisko w jednej z miejskich spółek. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here