Skażona woda

Około 2 tysięcy mieszkańców gminy Żmudź miało zakaz spożywania wody z gminnego wodociągu, bo wykryto w niej bakterie z grupy E. Coli. Wodę do picia dostarczano w beczkowozach.

Sanepid systematycznie prowadzi badania jakości i przydatności wody do spożywania przez ludzi. Po ostatniej takiej rutynowej kontroli okazało się, że w wodzie z gminnego wodociągu w gminie Żmudź stwierdzono bakterie z grupy coli. Z tego powodu w piątek, 23 października, chełmski sanepid wydał decyzję o braku przydatności do spożycia wody w kranach mieszkańców Żmudzi, Wólki Leszczańskiej, Leszczan, Pobołowic, Pobołowic-Kolonii, Klesztowa, Dryszczowa, Stanisławowa, Annopola, Syczowa, Roztoki, Wołkowian, Bielina, Rudna, Kazimierówki, Żmudzi-Kolonii.

Mieszkańcy ci mogli używać wody z wodociągu tylko do celów sanitarnych. Mieli zakaz jej picia, przygotowywania z niej napojów i potraw, wykorzystywania jej do mycia zębów, owoców i warzyw, naczyń kuchennych czy sztućców. Wodę do picia dowożono mieszkańcom beczkowozami. Wyznaczono godziny dostaw. Gdy tylko okazało się, że w wodzie są bakterie z grupy coli, urzędnicy rozpoczęli działania zmierzające do doprowadzenia wody do odpowiedniej jakości.

– Działania te polegały przede wszystkim na chlorowaniu wody, aby jak najszybciej doprowadzić ją do stanu zgodnego z normami – mówiła w piątkowe popołudnie Edyta Niezgoda, wójt gminy Żmudź. – W poniedziałek, 26 października, planowane jest pobranie próbek wody. Wtedy okaże się, czy nasze działania przyniosły pożądany skutek i czy ponowne dopuszczenie wody do spożycia jest możliwe.

Do tematu wrócimy. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here