Sławy odchodzą, a alei nie widać

plac teatralny

Radny Zbigniew Ławniczak ponawia swój apel do prezydenta o utworzenie w Lublinie Alei Sławnych Lublinian. Miałaby ona powstać na placu przed Centrum Spotkania Kultur. Przedstawiona przez Ławniczaka przed kilkoma miesiącami propozycja, choć spotkała się z przychylnym przyjęciem Ratusza, poszła w zapomnienie.


– Zwracam się z kolejnym apelem o utworzenie Alei Sławnych Lublinian w celu upamiętnienia artystów i ludzi zasłużonych Lublinowi. Dobrą lokalizacją dla takiej Alei byłyby działki miejskie będące własnością gminy, a dzierżawione przez Centrum Spotkania Kultur – pisze Zbigniew Ławniczak z klubu radnych PiS w interpelacji do prezydenta Krzysztofa Żuka.

– Mając na uwadze, że reprezentacyjnym miejscem jest Plac Teatralny proponuję usytuowanie „Upamiętnienia Sławnych Lublinian” właśnie tam. Plac jest miejscem odwiedzanym przez wielu lublinian oraz turystów – dodaje radny. Zdaniem Z. Ławniczaka projekt mógłby powstać we współpracy z organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na terenie Lublina.

Radny Prawa i Sprawiedliwości przypomina, że niedawno pożegnaliśmy związanego Lublinem muzyka Piotra Szczepanika – artysta zmarł 20 sierpnia w wieku 78 lat. – Z ogromnym bólem przyjąłem wiadomość o śmierci tego wspaniałego piosenkarza, aktora i gitarzysty. Człowieka wybitnego, którego utwory kochała cała Polska. Piotr Szczepanik to kolejna, po Romualdzie Lipko, ważna postać życia kulturalnego, którą pożegnaliśmy w ostatnim czasie – przypomina Ławniczak.

Radny dodaje, że „Szczepanik był ambasadorem Lublina, tak jak wielu innych artystów”. – Z tego powodu zasadne jest utworzenie miejsca, które w sposób właściwy upamiętniłoby osoby bezpośrednio związane z Lublinem – przekonuje Z. Ławniczak. Podobną interpelację radny skierował do władz Lublina pół roku temu.

Odpowiadając na nią, w imieniu prezydenta, sekretarz miasta Andrzej Wojewódzki zapewniał, że miastu zależy na upamiętnieniu cenionych osobowości związanych z Lublinem. – Prezydent Lublina polecił Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków wskazanie w przestrzeni publicznej miejsca, które będzie najdogodniejsze ze względu na swoje usytuowanie (…), a także odpowiednio wyeksponowane” – informował A. Wojewódzki, ale w ślad za tym do dziś nie poszły żadne konkretne decyzje. Grzegorz Rekiel