Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie donosu na temat rzekomych nieprawidłowości w jednej z rodzin zastępczych.
Sprawę donosu poruszano w marcu na sesji rady powiatu chełmskiego. A stało się tak dlatego, że do radnych trafił anonim z opisem sytuacji, która miała rzekomo miejsce w jednej z rodzin zastępczych na terenie powiatu chełmskiego w 2022 roku. Jarosław Wójcicki zapytał obecnego na sesji komendanta policji, co powinni zrobić z tym donosem. – Do naszych skrzynek dotarły anonimy, które dotyczą możliwości popełnienia przestępstwa na osobie nieletniej z powiatu chełmskiego. Co my mamy z tym zrobić? – pytał radny. Komendant poradził, aby zgłosić donos policji po to, żeby funkcjonariusze zweryfikowali zarzuty, jakie zawiera.
Radny przekazał anonim funkcjonariuszom. Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożył do Prokuratury Okręgowej w Lublinie także radny Andrzej Dzirba.
– O jakimś incydencie w rodzinie zastępczej plotkowało się już dawno, różne były informacje na ten temat, ale my jako radni nigdy nie mieliśmy wglądu do żadnych dokumentów – mówił wówczas radny Dzirba.
Rafał Kawalec, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu, potwierdził, że sprawa trafiła do Prokuratury Rejonowej w Krasnymstawie.
– Postępowanie zostało zarejestrowane w związku ze skierowanymi do tamtejszej prokuratury anonimowym donosem skierowanym do różnych instytucji. Postępowanie prowadzono w kierunku czynu z art. 207 par 1a k.k. (tj. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 – przyp. red). Przedmiotowe postępowanie zostało zakończone wydaniem w dniu 30 kwietnia 2025 r. postanowieniem o odmowie wszczęcia śledztwa. Postanowienie nie jest prawomocne – informuje R. Kawalec. (ger)