Słowianie ponownie na Słomianym Rynku

W sobotę, 8 września, Kalinowszczyzna powróci na chwilę do swoich słowiańskich korzeni. Od rana na Słomianym Rynku obozować będą Słowianie, którzy tu ugotują swoje potrawy, stoczą walki wojowników i zatańczą.


Wydarzenie pod patronatem „Nowego Tygodnia” jest organizowane przez fundację „Atoli” we współpracy z fundacją „tanTHEO”, Radą Dzielnicy Kalinowszczyzna i Klubem Osiedlowym ODEON PSM „Kolejarz”. Słowiańskie obozowisko będzie można zwiedzać od godziny 11.00 do 17.00 na zielonym placu między ul. Kalinowszczyzna a Towarową.

– Dzięki fascynującym odkryciom archeologii doświadczalnej poznamy tajniki kuchni słowiańskiej i spróbujemy jej specjałów. Zobaczymy jak dawniej kuto żeliwo. Nauczymy się od starożytnych przodków sposobów niecenia i krzesania ognia. Zobaczymy taż starożytne tkaczki, sposoby wyrobów filcowej biżuterii i poznamy najstarsze metody lepienia garnków – zachęcają organizatorzy.

W programie są również widowiskowe walki wojowników w wykonaniu rekonstruktorów z Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskie, a każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił w rzucie oszczepem i strzelaniu z łuku. Dla najmłodszych przygotowano gry i zabawy, w jakie dawniej bawiły się słowiańskie dzieci. Słowianie z Kalinowszczyzny zaprezentują też, jak dawniej tańczono i muzykowano. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Kalinowszczyzna to jedna z najstarszych dzielnic Lublina. Pierwsi słowiańscy mieszkańcy naszego miasta osiedlali się na pobliskich wzgórzach Grodzisko i Czwartek już ponad tysiąc lat temu. (EM.K.)