Śmieci dalej z wolnej ręki?

Dopiero kilkanaście dni temu miasto ogłosiło ponowny przetarg na wywóz odpadów z sektora nr VI (Konstantynów, Sławinek, Szerokie, Rury). W poprzednim, z końca marca, nikt nie był zainteresowany obsługą tego sektora i Ratusz z wolnej ręki, do końca tego roku, zlecił to zadanie firmie Kom-Eko.


Dlaczego przetarg został ogłoszony tak późno i czy urzędnikom uda się wyłonić wykonawcę do końca roku? Patrząc na przebieg poprzedniego postępowania na wywóz odpadów z wszystkich siedmiu sektorów ogłoszonego 23 marca br. można mieć wątpliwości. Przypomnijmy, termin składania ofert przesuwano wtedy pięcio-, czy sześciokrotnie, bo oferenci mieli pytania i wątpliwości.

Ostatecznie wyznaczono go na 6 czerwca. Na obsługę sektorów I, II i V wpłynęła wówczas tylko jedna oferta od firmy Kom-Eko. Sektorami III, IV i VII zainteresowane były Koma i Suez, a sektorem VI nikt. W tym zakresie przetarg został unieważniony 10 czerwca. W sektorach, których obsługą zainteresowane było tylko Kom-Eko, badanie ofert trwało do 28 lipca.

Zostały przyjęte choć w każdym z sektorów były o średnio 1/3 wyższe niż zamierzało wydać miasto. Oferty Komy i Suezu analizowano aż do 20 sierpnia, by ostatecznie wywóz śmieci z sektorów III, IV i VII powierzyć tańszej Komie, choć jej oferty też przewyższały – średnio o 1/4 – założony przez urzędników budżet. W sumie na wywóz śmieci z sześciu sektorów miasto zgodziło się wydać ok. 214 mln, kiedy planowało niewiele ponad 163 mln zł.

Ile ostatecznie może kosztować obsługa systemu zagospodarowania odpadów komunalnych do czerwca 2024 r. mieliśmy się dowiedzieć w ten poniedziałek, bo właśnie w mikołajki miasto wyznaczyło termin składania ofert na obsługę sektora VI (Konstantynów, Sławinek, Szerokie, Rury).

W poprzednim przetargu miasto zaplanowało ponad 37,6 mln zł, ale można się podziewać, że oferty mogą być nawet o połowę wyższe od tej kwoty. Wątpliwe jednak byśmy się o tym przekonali już 6 grudnia, bo jeden z zainteresowanych oferentów złożył wniosek o odwołanie przetargu. Mało prawdopodobne staje się więc rozstrzygnięcie postępowania i podpisanie umowy z wykonawcą przed końcem roku.

ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here