Śmieci w lesie nie tolerujemy

Instalują kamery, fotopułapki, patrolują i apelują – leśnicy z Nadleśnictwa Sobibór na wszelkie sposoby walczą z brudasami. Przekonał się o tym pewien lublinianin, którego przyłapano na gorącym uczynku.

Na parkingach, przy wiatach turystycznych, ale też w lesie czy na poboczach dróg pozostawiane są wszelkiej maści odpady. – Podrzucają je i turyści, i przejeżdżający akurat tędy kierowcy, a my cały czas walczymy z tą plagą – mówi Dariusz Filipczak, nadleśniczy Nadleśnictwa Sobibór. – Do współpracy będziemy chcieli zaprosić gminę oraz zarządców dróg przebiegających przez teren nadleśnictwa. Oprócz tego cały czas monitorujemy leśne parkingi i wiaty oraz szlaki.

Montujemy też nowoczesny sprzęt elektroniczny, dzięki któremu jesteśmy w stanie wykryć sprawców takich wykroczeń – opowiada Filipczak. O tym, że sposoby, o których opowiada, są skuteczne, przekonał się ostatnio pewien lublinianin, który zatrzymał się na jednym z takich parkingów i wyładował worek z odpadami pod malutką śmietniczką. Oprócz mandatu najadł się też mnóstwo wstydu.

(bm, fot. Nadleśnictwo Sobibór)