Sobibór ruszy w październiku

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprezentowało część fotografii, które wejdą w skład ekspozycji w Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze (gm. Włodawa). Zdjęcia zostały wykonane przez członków załogi obozu zagłady a ilustrują życie obozu.

– Ekspozycja powstaje w Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze – mówi Krzysztof Stanek z Państwowego Muzeum na Majdanku, którego oddziałem jest Sobibór. – Będzie przedstawiać funkcjonowanie obozu w Sobiborze w kontekście akcji „Reinhardt” – przeprowadzonej przez III Rzeszę Niemiecką masowej eksterminacji Żydów w Generalnym Gubernatorstwie.

Oprócz nowo odkrytych zdjęć i dokumentów, odwiedzający zobaczą 500 obiektów znalezionych w Sobiborze podczas prac archeologicznych. W większości są to przedmioty osobiste pomordowanych. Prezentujemy fragmenty ikonografii ekspozycji, której otwarcie planowane jest na październik 2020 roku. Te kilka zdjęć zostało wykonanych przez członków załogi obozu. Odkryło je stowarzyszenie Bildungswerk Stanisław Hantz e. V. (tzw. kolekcja Niemanna). (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here