Solarisy przyjadą z opóźnieniem

Miały już być na początku tego miesiąca, ale dostawca uzasadniając to panującą pandemią, poprosił o przesunięcie terminu. Pięć nowych trolejbusów marki Solaris ma dotrzeć do lubelskiego MPK w grudniu.


To część większego kontraktu realizowanego przez Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie ze wsparciem środków unijnych. W jego ramach firma Solaris, która wygrała przetarg, ma za blisko 44 mln zł, dostarczyć do Lublina 15 przegubowych, niskopodłogowych trolejbusów. Pierwszych pięć miało przyjechać na początku listopada. Tak się jednak nie stało.

– Korzystając z zapisów umowy, dostawca wskazując na opóźnienia u podwykonawców spowodowane pandemią, zwrócił się do nas z prośbą o wydłużenie terminu dostawy do 2 grudnia – tłumaczy Monika Białach z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Nowe trolejbusy będą klimatyzowane i wyposażone w biletomat, przyjmujący płatność również kartą. Na ich pokładzie znajdą się również gniazda do ładowania telefonów i urządzenia mierzące ilość pasażerów. Przegubowce będą posiadać znane już z innych lubelskich autobusów rozwiązanie, czyli specjalne baterie umożliwiające przejechanie pewnej odległości bez podpięcia do trakcji. – Wymagaliśmy co najmniej 10 km, a zaoferowane trolejbusy będą w stanie przejechać około 30 km – podkreśla Grzegorz Malec, dyrektor ZTM.

Pojazdy mają obsługiwać linie 156, 158 i 160. Kolejnych dziesięć zamówionych trolejbusów ma pojawić się na ulicach Lublina w kwietniu przyszłego roku. To nie koniec wymiany taboru komunikacyjnego miejskiego przewoźnika. Na realizację czeka przetarg, również wygrany przez Solarisa, na dostawę 12 elektrycznych autobusów. Pierwsze powinny przyjechać do MKP w listopadzie 2021 roku, a ostatnie w kwietniu 2022 r. Mają kursować na liniach 13, 23 oraz 29. Wartość kontraktu, również współfinansowanego ze środków unijnych, to 32 mln zł.

Zakupy MPK wiążą się z ambitnymi planami lubelskiego ratusza. – Chcemy, by do 2022 roku nasza komunikacja miejska była w 50 proc. obsługiwana przez pojazdy elektryczne – zapowiada Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina.  Daniel Olbromski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here