Solary na blokach

Lokatorzy SM Bazylany i ChSM na własnej skórze przekonają się, ile można zaoszczędzić dzięki ekologicznej technologii. Kolektory słoneczne na ich dachach już łapią promienie.

Solary mają zamieniać promieniowanie słoneczne na ciepło i podgrzewać nim wodę użytkową w budynkach. To rozwiązanie pozwoli trochę zmniejszyć zużycie energii z Miejskiego Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które do tej pory samodzielnie ogrzewało wodę. Dodatkowe źródło ciepła to dla lokatorów SM Bazylany i Chełmskiej Spółdzielni Mieszkaniowej same korzyści, bo im mniej energii pobranej z miejskiej sieci, tym więcej pieniędzy w ich portfelach.

– Panele podłączyliśmy we wrześniu b.r. Na razie to zbyt krótki okres czasu, aby można było oszacować, ile uda się dzięki nim zaoszczędzić. Oczywiście kolektory słoneczne nie zastąpią całkowicie ciepła od MPEC-u, ale na pewno w jakimś stopniu zniwelują podwyżki cen za ogrzewanie – przewiduje prezes SM Bazylany Adam Pękała.

W SM Bazylany z solarów korzystają już mieszkańcy bloków przy ul. Małachowskiego 4 i 2 oraz Al. 3 maja 4. Za rok kolektory staną także przy ul. Al. 3 maja 6. ChSM w czerwcu br. podłączyła panele na os. Słonecznym przy ul. Wirskiego 16, 18, 20, 22, ul. Karłowicza 4, 6, 8 i ul. Szymanowskiego 11, 13, 15.

W trakcie montażu jest jeszcze osiem budynków na os. XXX-lecia. Instalacja solarów była jedynie małą częścią zrealizowanej inwestycji, obejmującą pełną termomodernizację budynków. Aby zaoszczędzić więcej ciepła, a przez to ograniczyć zużycie energii, w blokach ocieplono ściany, stropy dachów i piwnic.

Wymieniono także okna i drzwi w klatkach schodowych oraz zmodernizowano system ogrzewania. Koszty wykonanych prac sięgnęły łącznie kilkunastu milionów złotych. Inwestycji nie zrealizowano by bez środków unijnych. Spółdzielnie korzystały z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. SM Bazylany z Unii dostała ponad 2 mln zł, a ChSM ok. 8,5 mln zł. (sr)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here