Standardy deptaka

„Księga standardów” to nie jedyny pomysł Marka Poznańskiego na uatrakcyjnienie lubelskiego Śródmieścia

Na zlecenie lubelskiego ratusza powstaje „Księga standardów”, w której zostaną opisane wytyczne co do estetyki zrewitalizowanego deptaka, placu Litewskiego i Śródmieścia. Lublin wprowadza takie rozwiązanie jako drugie miasto w Polsce, po Łodzi.


„Księga standardów” to w rzeczywistości pokaźny dokument, który powstaje od podstaw w łódzkiej pracowni RWSL Architekci. Swoim zasięgiem obejmie rewitalizowane Krakowskie Przedmieście, plac Litewski i Śródmieście. Docelowo tak, jak w Łodzi na ulicy Piotrowskiej, tak i w Lublinie ma zawierać propozycje estetycznych zmian w najważniejszych punktach Lublina. Pod lupę pójdą brzydkie reklamy, krzykliwe szyldy czy wielkie loga. Pierwsze efekty prac widać już na Krakowskim Przedmieściu.

– Warto dbać o Krakowskie Przedmieście, bo jest wizytówką Lublina, miejscem reprezentacyjnym – tłumaczy Marek Poznański, menager Śródmieścia. – Księga ma być rodzajem podręcznika, a nie obowiązującym prawem. Mamy jednak nadzieję, że przedsiębiorcy dostosują się do zaleceń, które dla każdej kamiennicy zostaną dobrane indywidualnie – tłumaczy.

Pierwsze, choć subtelne zmiany, są widoczne gołym okiem. – W tym roku wszystkie kawiarniane ogródki mają swoje ściśle wyznaczone miejsca. Nie mogą one, jak w ubiegłych latach, przekraczać linii swoich kamienic. Jeden lokal – jeden ogródek, zgodnie z granicami. To bardzo porządkuje przestrzeń – dodaje menadżer Śródmieścia. Kawiarniane ogródki nie mogą też zajmować dłuższej przestrzeni niż wyznaczony wzdłuż powierzchni Krakowskiego Przedmieścia pas kostki. Dzięki temu jest więcej miejsca na przejście środkiem deptaka.

– Kawiarniane parasole powinny być w stonowanych kolorach. Namawiamy też przedsiębiorców do ustawiania donic z roślinami innymi niż popularne przez kilka lat z rzędu tuje. Już teraz widać poprawę – tłumaczy Marek Poznański. Pozytywnej decyzji miejskiego konserwatora zabytków nie zyskał za to pomysł zastąpienia parasoli montowanymi do ścian kamienic markizami.

Gastronomia w punktach

Na Krakowskim Przedmieściu pojawiło się nie tylko o wiele więcej ławek. Wyznaczono też miejsca na tzw. mobilne punkty gastronomii, w których stanąć może np. wózek z kawą. Dwa z czterech znajdą się pod zdrojem MPWiK „z koziołkiem”. Przedsiębiorcy za możliwość handlu na Krakowskim zapłacą urzędowi miasta. – Uwzględnione zostały skargi przedsiębiorców, którym funkcjonowanie utrudniały jarmarki i rozkładające się różnego rodzaju namioty, w których handlowano wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia – tłumaczy Marek Poznański. Zgodnie z nowymi standardami miejscem jarmarków i okazjonalnego handlu ma być plac Łokietka. „Księgą standardów” dla Krakowskiego Przedmieścia jest nadal w opracowywaniu. Jej powstanie obejmuje m in szkolenia dla przedsiębiorców dotyczące estetycznej reklamy lokalu.

Emilia Kalwińska

Księga Standardów dla ulicy Piotrowskiej w Łodzi powstała w 2014 roku. Każda kamienica jest w niej sfotografowana i opisana, przedstawiona jest także propozycja zmiany reklamy, szyldu czy witryny dostosowana do poszczególnych przedsiębiorców. Publikacja zawiera też opracowanie historyczne dotyczące przeszłości tej ulicy.