Stanisław Koguciuk ponownie odznaczony

Jest laureatem wielu nagród i konkursów. Namalował tysiące obrazów, a siłą jego twórczości jest bijąca z niej autentyczność. Stanisławowi Koguciukowi z Pławanic, jednemu z najbardziej znanych i rozpoznawalnych malarzy ludowych Lubelszczyzny, chełmskie starostwo przyznało odznaczenie „Zasłużony dla Powiatu Chełmskiego”, a gmina Kamień wyróżniła za całokształt twórczości artystycznej. W imieniu artysty odebrała je jego córka podczas wystawy jego prac „Ocalić od zapomnienia”.

Stanisław Koguciuk, zwany „Nikiforem z Pławanic”, urodził się w 1933 r. w powiecie lubomelskim na Wołyniu. W 1945 r., w wyniku repatriacji, razem z rodzicami i bratem przyjechał do Pławanic. W 1950 r., podczas służby wojskowej, wyuczył się zawodu zduna, który wykonywał przez ponad 50 lat. W 1960 roku ożenił się z Anielą Brzozowską, z którą miał syna i córkę.

Rysunkiem i malarstwem interesował się od dziecka, ale malować zaczął dość późno, bo mając już około 30 lat. Kilka lat temu naszej dziennikarce opowiadał, że jego pierwsze obrazy powstały na rękawach odciętych z płóciennej koszuli. Pierwsza wystawa Koguciuka miała miejsce na początku lat 70. w Wojewódzkim Domu Kultury w Chełmie. W 1988 r. otrzymał z Ministerstwa Kultury i Sztuki bezterminowe zaświadczenie, że wykonuje zawód artysty plastyka w dyscyplinie malarstwo.

W ciągu 50 lat swojej artystycznej działalności namalował ponad 20 tys. obrazów, które gościły na wielu wystawach i były nagradzane na licznych konkursach. Jedną z bardziej znaczących była II nagroda w kategorii humor w Międzynarodowym Konkursie Satyrykon w Legnicy za prace „Blondynka bez nałogów”, „Zakochany”, „Wybory w Polsce w 1995 r.”. Jest również laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga Za zasługi dla kultury ludowej i wyróżniony Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. Uchwałą Rady Gminy Kamień w 2016 roku otrzymał wyróżnienie „Zasłużony dla Gminy Kamień”.

Z kolei ostatnio do Stanisława Koguciuka trafiły kolejne odznaczenia. W imieniu artysty wyróżnienie „Zasłużony dla Powiatu Chełmskiego” z rąk Piotra Deniszczuka, starosty chełmskiego i Grażyny Szykuły, radnej powiatu chełmskiego, odebrała jego córka, Krystyna, podczas uroczystości pod nazwą „Ocalić od zapomnienia”. Spotkanie to, w którym S. Koguciuk, ze względów zdrowotnych nie mógł uczestniczyć, zorganizowano w niedzielę, 18 lipca, w Pławanicach. Było połączone z wystawą prac malarskich artysty. S. Koguciuk został też wyróżniony za całokształt pracy artystycznej przez gminę Kamień. Statuetkę z tej okazji wręczali Dariusz Stocki, wójt gminy Kamień oraz Zbigniew Czerwonka – przewodniczący Rady Gminy Kamień.

Wśród gości, oprócz najbliższych pana Stanisława, byli m.in.: Jagoda Barczyńska – historyk sztuki z Muzeum Ziemi Chełmskiej, Jolanta Pawlak-Paluszek – etnograf, Alicja Nafalska – dyrektor Zespołu Szkół w Strachosławiu. W uroczystości uczestniczyli też twórcy ludowi i artyści z gminy Kamień: Pelagia Grabowska, Halina Graboś oraz Piotr Czapka. Inicjatorką wydarzenia była radna Szykuła. Goście mieli okazję obejrzeć dzieła Stanisława Koguciuka, wysłuchać występów zespołów „Koral” i „Rosa” oraz wokalisty Bartłomieja Miszczuka. Degustowano też pyszne potrawy przygotowane na tę okoliczność, a do dyspozycji dzieci były zjeżdżalnie i animator zabaw dla dzieci. mo

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here