Stara, napowietrzna i zawodzi

Mieszkańcy ul. Sienkiewicza zwracają uwagę na częste awarie prądu w ich okolicy i potrzebę przebudowy linii energetycznej. – To jedyna ulica w Śródmieściu, gdzie wciąż jest stara linia napowietrzna, przez co często jesteśmy bez prądu – mówi nasz Czytelnik.

Pan Leszek opowiada, że po ostatniej, dużej burzy, mieszkańcy kilkunastu bloków przy ul. Sienkiewicza długo pozbawieni byli prądu. – Nie było go ponad szesnaście godzin – mówi mieszkaniec ul. Sienkiewicza. – Taki problem jest po jednej stronie ulicy. Reszta okolicy i osiedla Śródmieście korzysta z nowszej, kablowej infrastruktury i te częste awarie już ich nie dotyczą. Wiem, że na ten rok planowano przebudowę sieci, bo kilka lat temu informowano mnie o tym w ratuszu, ale nie wiem, czy to wciąż aktualne. Nie widzę, aby coś się w tym kierunku działo.

Pan Leszek pokazuje odpowiedź z 2016 r. z Urzędu Miasta Chełm, w którym dopytywał o tę inwestycję. Wynika z niej, że Rejon Energetyczny Chełm, czyli właściciel sieci planował w 2020 r. przebudowę linii napowietrznej na kablową w tym miejscu. Pocieszająca wiadomość jest taka, że inwestycja jest wciąż aktualna.

– Inwestycja planowana jest na rok 2020 – potwierdza Anna Sierkowska-Szuper z PGE Dystrybucja w Zamościu. – Niestety, z powodu trwającego stanu pandemii, część prac realizowana będzie z opóźnieniem. Dzisiaj nie potrafię podać konkretnego terminu rozpoczęcia prac. Jest to duża inwestycja w centrum miasta, więc prace będą trwały około dwóch, trzech miesięcy, jeśli pogoda pozwoli i nie wystąpią utrudnienia na przykład duże mrozy, które wstrzymywałyby prace. Zakres inwestycji to ulice Sienkiewicza i Mickiewicza oraz odchodzące od nich uliczki osiedlowe. Przebudowa starej linii napowietrznej na nową kablową poprawi niezawodność zasilania dla odbiorców na tym terenie. (t)