Stare rury, awarie i kontrole szamb

Doszło do kolejnej awarii wodociągu w gminie Leśniowice. Wodociągi są stare, ale – według urzędników – na razie pilniejsza jest przebudowa oczyszczalni ścieków i budowa kanalizacji. Gmina Leśniowice jest najmniej skanalizowana w powiecie chełmskim. Urzędnicy szykują w najbliższym czasie na posesjach mieszkańców kontrole szamb i rachunków za wywóz ścieków.

Awarie wodociągu w gminie Leśniowice ostatnio często się zdarzają. Podczas jednej z ich, wiosną, mieszkańcy kilku wsi zwracali uwagę na to, że z kranów leci biała woda. Usterkę usunięto, wodociąg odkażono, a wodę poddano badaniom i spełniała już wszelkie normy. W ubiegłym tygodniu znowu doszło do awarii wodociągu i z tego powodu była kilkugodzinna przerwa w dostawie wody w Sielcu, Kumowie Majorackim i Kumowie Plebańskim.

Joanna Jabłońska, wójt gminy Leśniowice, mówi, że doszło do rozszczelnienia, bo wodociąg, o którym mowa, jest dość leciwy. Usterkę już naprawiono, ale stare wodociągi, to nie jedyny problem w gminie Leśniowice. Przebudowy wymaga też oczyszczalnia ścieków i wójt Jabłońska doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Przydałaby się też budowa kanalizacji, bo gmina Leśniowice jest najmniej skanalizowaną gminą w powiecie chełmskim.

– Te inwestycje są bardzo ważne i będziemy starać się o ich realizację – mówi wójt Jabłońska.

Szamba i kontrole

Gmina ma obowiązek prowadzić ewidencję zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków. Leśniowscy urzędnicy przypominają mieszkańcom gminy Leśniowice o wypełnianiu druku zgłoszenia posiadanego szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Druk można dostarczyć do Urzędu Gminy Leśniowice do 30 listopada br. osobiście, za pośrednictwem poczty lub drogą elektroniczną. Z kolei po 30 listopada br. urzędnicy będą przeprowadzać wyrywkowe kontrole szamb oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Będą wtedy sprawdzane umowy oraz rachunki potwierdzające wywóz ścieków. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here