Starosta głaszcze asfaltem

Duża, drogowa inwestycja wyraźnie zbliżyła wójta gminy Chełm Wiesława Kociubę ze starostą chełmskim Piotrem Deniszczukiem. A jeszcze niedawno trudno byłoby w to uwierzyć. Wójt, który był w przeciwnym obozie nie raz krytykował działania starosty. Podobnie jak były radny powiatowy i były starosta Paweł Ciechan, który jest sekretarzem w gminie Chełm. Dali się obłaskawić?

Kiedy w maju starosta chełmski, Piotr Deniszczuk gościł podczas sesji Rady Gminy Chełm niektórzy przecierali oczy ze zdumienia. A gdy słyszeli wymianę uprzejmości między wójtem a starostą – wręcz niedowierzali. W trakcie sesji starosta mówił o inwestycjach zrealizowanych na terenie powiatu i o współpracy, którą określił jako wzorową w relacji gmina – powiat. Czemu to takie dziwne? Jeszcze niedawno Wiesław Kociuba współtworzył grupę G9 a potem Stowarzyszenie BAS18, które w ostatnich wyborach stanęły w kontrze do PSL rządzonego przez Deniszczuka.

Radny powiatowy Paweł Ciechan, któremu Deniszczuk odebrał fotel starosty nieraz wytykał mu w poprzedniej kadencji podejmowane decyzje. A wójt Kociuba krytykował jednoosobowe rządzenie powiatem i błędy, gdy starosta np. zrezygnował z przyznanego dofinansowania remontu jednej z powiatowych dróg. Deniszczuk nie pozostawał dłużny. Kpił z przeciwników i popierał ich konkurentów w wyborach na wójtów i burmistrzów. W Gminie Chełm wspierał Marcina Łopackiego z PSL. I to także członkowie PSL a nie tylko dawnego G9 mocno zdziwieni są dzisiejszą, doskonałą współpracą starosty i wójta.

Na zmianę relacji wpływ miała duża drogowa inwestycja – remont drogi powiatowej przez gminę Rejowiec i gminę Chełm. Zdecydowana większość remontu, bo aż 12,5 km będzie realizowana w gminie Chełm, 4 km po stronie Rejowca. Powiatowi udało się pozyskać na remont dofinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych, więc gmina dołoży zaledwie ułamek wartości do inwestycji.

A ta zapowiada się imponująco. Nową nawierzchnię zyska droga od skrzyżowania z drogą wojewódzką przy lotnisku w Depułtyczach Królewskich przez Uher do Niedziałowic w gminie Rejowiec. A także fragment od kościoła przez Zagrodę, Nowe Depułtycze, Ludwinów do Marysina i Adamowa po stronie gminy Rejowiec.

– Remont został podzielony na dwa etapy, oba są już po przetargach. – Pierwszy, krótszy fragment, przez gminę Rejowiec, został już wykonany. Drugi, przez naszą gminę, ma być wykonany do końca kwietnia 2021 roku, ale przetarg na oba etapy wygrała ta sama firma, więc jest szansa, że droga powstanie jeszcze w tym roku – cieszy się wójt Kociuba.

Część po stronie gminy Chełm zyska poszerzenie na pas pieszo-rowerowy. – Zależało na tym m.in. ze względów rekreacyjnych i bezpieczeństwa – mówi W. Kociuba.

Wójt przyznaje, że chwalił współpracę ze starostą, ale też i konkretnych urzędników z wydziału infrastruktury i geodezji m.in. Dianę Kasjan i Renatę Wróblewską Kopczyńską. – Przetargi poszły po dobrych cenach, to trzeba pochwalić, bo mamy w końcu namacalny efekt współpracy w obszarze drogowym a w inne nie wnikam – mówi wójt i przyznaje, że gmina liczy na kolejne remonty dróg powiatowych na swoim terenie. – Jest jeszcze kilka dosyć uczęszczanych, które wymagają naprawy.

Wygada na to, że W. Kociuba wziął przykład z Tadeusza Górskiego, burmistrza Rejowca. On też pomimo, że wcześniej współtworzył grupę G9, to potem bliżej mu było do starosty, przez co gmina zyskała na remontach dróg. Podobnie było z Kazimierzem Smalem, który w poprzedniej kadencji nie miał tak dobrych relacji z Deniszczukiem jak teraz. Dzisiaj jego zastępca jest przewodniczącym Rady Powiatu a w gminie Ruda-Huta przybywa nowego asfaltu. Starosta, najwyraźniej, znalazł sposób na przeciwników. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here