Starosta omija burmistrza?

Tak wygląda powiatowa droga prowadząca do Julianowa

Starosta chełmski zorganizował spotkanie z mieszkańcami Bezku w sprawie remontu drogi na tamtejszym osiedlu. Ale na spotkanie nie poprosił władz gminy, które o remont zabiegały, a nawet deklarowały współpracę. Czyżby starosta bał się spotkania z burmistrzem Siedliszcza?

Na ostatniej sesji Rady Powiatu Chełmskiego Tomasz Szczepaniak, radny i sekretarz gminy Siedliszcze, poruszył temat drogi biegnącej przez osiedle w Bezku. Brukowany trakt, który przez lata nie był remontowany a zimą nie jest odśnieżany, okazuje się być własnością powiatu chełmskiego.

– To właśnie tym fragmentem przebiegała kiedyś główna droga przez Bezek – mówi sekretarz. – Gdy osiedle powstałe przy zakładzie doświadczalnym Uniwersytetu Przyrodniczego rozrosło się, wytyczono tzw. obwodnicę osiedla. I wszyscy przyzwyczaili się, że to główna i jedyna droga.

Po interwencji T. Szczepaniaka powiat zareagował i zorganizował spotkanie z mieszkańcami osiedla. Pojawili się na nim starosta i wicestarosta a także doktor Lucyna Sado, była radna powiatowa z Siedliszcza. Po spotkaniu mieszkańcy pytali, dlaczego nie było nikogo z urzędu gminy. Ci odpowiadają, że nikt ich nie zaprosił.

– Trochę to kuriozalne. Być może starosta leczy jakieś kompleksy albo boi się spotkania z nami, a szkoda, bo deklarowaliśmy chęć współpracy i zapraszamy do niej powiat od dawna – mówi Hieronim Zonik, burmistrz Siedliszcza.

– Zebranie zapowiadaliśmy od kilku tygodni i nie wiem, dlaczego nie było nikogo z Urzędu Gminy – mówi Jerzy Kwiatkowski, wicestarosta chełmski. – Mieszkańcy osiedla o spotkaniu wiedzieli i frekwencja dopisała. Mamy nadzieję, że uda się wyremontować fragment drogi przez osiedle w ramach przebudowy głównej drogi biegnącej od drogi krajowej do Wierzbicy, biegnącej przez Bezek.

Powiat zapowiada poszerzenie tej trasy, która – co ciekawe – kilka lat temu była gruntownie remontowana. – Oczywiście cieszymy się z tego remontu, ale trochę to nie fair wobec mieszkańców osiedla w Bezku czy sąsiedniego Julianowa. Oni brną w błocie, a powiat będzie kładł asfalt na asfalt i poszerzał wyremontowaną już ulicę – mówią urzędnicy z Siedliszcza.

J. Kwiatkowski mówi, że drogę do Julianowa powiat także chce naprawić. – Nie wiem czy uda się nam podciągnąć jej remont pod przebudowę drogi w Bezku, a tak byłoby najlepiej, ale będziemy szukali pieniędzy, żeby jakoś sfinansować i tę inwestycję – obiecuje.

Remontu wymaga też trzeci odcinek drogi w niedalekim Chojeńcu. – Napisaliśmy do zarządu powiatu pismo z deklaracją przejęcia tych trzech dróg na mienie gminne, pod warunkiem, że powiat je wyremontuje – mówi H. Zonik. – Weźmiemy wtedy na siebie ich bieżące utrzymanie, naprawy i odśnieżanie.

– Nie wykluczamy takiej możliwości – mówi wicestarosta. Podobną umowę powiat zawarł już np. z burmistrzem Rejowca Fabrycznego. Po remoncie należącej do powiatu ulicy Cementowej droga przejdzie pod zarząd miasta. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here