Statyści poszukiwani

14 czerwca o godz. 16 w Urzędzie Miasta Chełm odbędzie się casting na statystów do najnowszej produkcji filmowej o „Dyrekcji”. Ekipa szuka też pojazdów i „zabytkowego” mieszkania.

To będzie wspólna produkcja chełmskiego magistratu i OTO Agencji Producenckiej z Lublina. Reżyserem filmu jest Grażyna Stankiewicz, z którą miasto współpracowało już kilka lat temu, m.in. przy realizacji dokumentu o niemieckim obozie jenieckim „Stalag 319”. Tym razem produkcja ma przedstawić chełmską „Dyrekcję”.

– Pokaże niezwykle bogatą historię jej powstania. Historia zostanie opisana zarówno przez pryzmat zachowanych dokumentów, zdjęć, jak i wspomnień rodzin osób zaangażowanych w budowę dzielnicy. To także historia odradzającego się po rozbiorach państwa polskiego, przez co znakomicie wpisze się w tegoroczne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości – mówi prezydent Agata Fisz.

Nagrania kręcone będą od 23 do 26 czerwca przede wszystkim na „Dyrekcji”, ale również w innych miejscach, które nadawać się będą do realizacji inscenizowanych wątków fabularnych. Właśnie w tym celu producenci szukać będą statystów – osób, które chciałyby na chwilę wcielić się w przedwojennych budowniczych, architektów i mieszkańców miasta oraz wystąpić w nowym filmie.

– Potrzebujemy co najmniej kilkunastu osób. Zarówno młodszych, jak i starszych. W przypadku niepełnoletnich wymagana będzie zgoda rodziców lub opiekunów – informuje reżyser Grażyna Stankiewicz. – Nie przewidujemy wynagrodzenia za statystowanie, ale możemy zapewnić przygodę na planie i pamiątkę w postaci filmu z własnym udziałem.

Casting odbędzie się 14 czerwca o godzinie 16 w sali nr 1 mieszczącej się na parterze Urzędu Miasta Chełm przy ul. Lubelskiej 65. Chętni nie muszą się specjalnie przygotowywać, choć dobrze, jeśli pokażą się w stroju nawiązującym do przedwojennej mody. Wybór statystów polegać będzie na rozmowie z reżyserem i prezentacji przed kamerą.

Producenci dokumentu wciąż poszukują też kolejnych osób dysponujących pamiątkami związanymi z „Dyrekcją”. Wciąż aktywny jest nr telefonu 82 565 37 69 oraz e-mail: dyrekcja@umchelm.pl, na który przesyłać może informacje, zdjęcia, wspomnienia i informacje o gotowości opowiedzenia o nich przed kamerą.

– Szukamy także osób, które posiadają zabytkowy samochód, motocykl, katarynkę itp. Jedną ze scen chcielibyśmy zlokalizować w mieszkaniu, które udawać ma przedwojenny wystrój. Tu również apelujemy o pomoc do mieszkańców – dodaje Grażyna Stankiewicz.

Jak podają producenci filmu lista rekwizytów, które mogłyby zostać wykorzystane w filmie, a w których zgromadzeniu i wypożyczeniu mogliby pomóc mieszkańcy miasta, jest długa, m.in.: przedwojenne walizki, elementy garderoby, dawne książki dla dzieci, zabawki i inne elementy wyposażenia dziecięcego pokoju, wyposażenie przedwojennego biura, w tym liczydło i maszyna do pisania i stare albumy z wklejonymi fotografiami.

Premiera filmu planowana jest na przełom sierpnia i września tego roku. Dokument ma trafić zarówno na ekrany telewizyjne, festiwalowe jak i zostać udostępniony w Internecie. (opr. mg)