Stawki za śmieci bez zmian

Radni gminy Sawin nie wyrazili zgody na podwyżkę stawek opłat za odbiór i wywóz śmieci od mieszkańców. Straty pokryje budżet gminy.

– Tylko w tym roku do systemu odbioru i wywozu odpadów z budżetu gminy dołożymy ponad 200 tys. zł – mówi Dariusz Ćwir, wójt gminy Sawin. – Ceny za tę usługę stale rosną, dlatego też zaproponowaliśmy podwyżkę stawek opłat za śmieci. System z założenia ma się bilansować, a jak na razie cały czas do niego dokładamy.

W gminie Sawin przy czterech osobach w gospodarstwie domowym opłata „śmieciowa” za każdą wynosi obecnie 9 zł, za piątą i szóstą – po 6 zł, a za siódmą i każdą następną – po 4 zł. Wójt proponował zwiększenie stawek na 12 zł, 8 zł i 5 zł. – Do końca ubiegłego roku gmina co miesiąc płaciła operatorowi opłatę zryczałtowaną w wysokości około 25 tys. zł – mówi Dariusz Ćwir. – Ponieważ umowa dobiegła końca, ogłosiliśmy przetarg i od 1 stycznia br. zwiększyły się kwoty. Za każdą tonę odpadów płaciliśmy po 724 zł. Faktury opiewały od 40 do 58 tys. zł miesięcznie. W sierpniu rozstrzygnęliśmy kolejny przetarg i znów cena poszła w górę. Najtańszą ofertę złożyła nam firma z Woli Uhruskiej – 810 zł za tonę. Łatwo więc policzyć, że kolejne faktury będą o wiele wyższe. Dlatego uznałem, że należy wprowadzić nowe, wyższe stawki opłat za śmieci od mieszkańców. Pamiętajmy również o działającym w Malinówce Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, którego utrzymanie też kosztuje – dodaje wójt.

Rada gminy, która zatwierdza stawki opłat za odbiór i wywóz śmieci, nie wyraziła zgody na podwyżkę. Uznała, że zaproponowane przez wójta stawki będą zbyt dużym obciążeniem dla mieszkańców. Radni przypomnieli wójtowi, że ostatni wzrost cen miał miejsce w czerwcu ubiegłego roku. Wtedy to rada podniosła stawkę z 7 zł na 9 zł od osoby zamieszkałej w czteroosobowym gospodarstwie domowym.(s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here