Stracili czas, ale nie chęci

Pomyłka lubelskich urzędników sprzed trzech lat spowodowała, że zalew w Natalinie i kilka innych zbiorników wodnych w regionie nie otrzymały unijnej dotacji na zagospodarowanie. Samorządy aplikowały po dofinansowanie po raz kolejny. Znowu bezskutecznie. Teraz po raz trzeci będą walczyć o unijne pieniądze na zalewy.

Trzy lata temu pięciu gminom powiatu chełmskiego (Białopole, Dorohusk, Kamień, Wojsławice i Żmudź) oraz gminie Horodło w powiecie hrubieszowskim najpierw przyznano, a potem odebrano unijną dotację na zagospodarowanie otoczenia wokół zbiorników wodnych. To dlatego, że w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie pomylili kryteria konkursowe i unieważnili konkurs. Samorządowcy byli rozgoryczeni, bo zostali z gotowymi projektami i pozwoleniami, ale bez dotacji. Najbardziej rozczarowani byli liderzy projektu, gmina Kamień, gdzie zaplanowano największy zakres prac spośród wszystkich partnerów przedsięwzięcia.

Wkład własny wynosił 98 tys. zł, a unijna dotacja miała wynieść około 700 tys. zł, za które zamierzano pięknie urządzić kąpielisko w Natalinie. Samorządowcy sześciu partnerskich gmin nie dali za wygraną i w kolejnym naborze ponownie złożyli swój zaktualizowany wniosek. Rozstrzygnięcia trwały długo. Wniosek znalazł się na początku listy rezerwowej, ale potem został przesunięty niżej. Gmina Kamień jako lider składała odwołania, zyskując dodatkowe punkty. Ale i tak nic to nie dało.

– Dostaliśmy informację z urzędu marszałkowskiego, że teraz jesteśmy na piątym miejscu listy i raczej nie ma szans na realizację naszego projektu – oznajmił radnym Dariusz Stocki, wójt gminy Kamień, podczas ostatniej sesji rady gminy. – W listopadzie ma być kolejny nabór wniosków na zagospodarowanie zbiorników wodnych. Spotkaliśmy się w tej sprawie z wójtami partnerskich gmin i każdy opowiedział się za tym, aby ponownie aplikować o dofinansowanie na ten cel.

Złożymy wniosek w najbliższym naborze, ale dokumentację trzeba zaktualizować. Przeanalizujemy zakres naszego projektu i skonsultujemy z radnymi, co w nim pozostawić, a z czego zrezygnować. Dotychczasowy wniosek obejmował jedenaście pomostów dla wędkarzy, dwa pomosty kąpielowe, plażę, przebieralnię, dwie altany, palenisko, oświetlenie, parking i drogę dojazdową prowadzącą od drogi wojewódzkiej. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here