Strajk w szkołach wygasa

Z danych chełmskiego ratusza wynika, że strajk trwa jeszcze w jedenastu, czyli w połowie chełmskich szkół. Ale według związkowców protestujących placówek jest znacznie mniej. Tak czy inaczej, w Chełmie strajkują już tylko nieliczni nauczyciele. – Przykro nam, że zostaliśmy w ten sposób zmiażdżeni – mówi Ewa Suchań, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Chełmie.

Zamieszanie w szkołach nie przeszkodziło w przeprowadzeniu egzaminu ósmoklasisty w Chełmie.

– Nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów o komplikacjach związanych z przebiegiem egzaminu. Wszędzie udało się skompletować zespoły nadzorujące. Nie wpłynęła do nas żadna skarga w związku z trwającym strajkiem – informuje Arkadiusz Kwieciński, dyrektor chełmskiej delegatury Kuratorium Oświaty.

Z informacji przekazanych w piątek przez chełmski ratusz wynika, że 15 kwietnia do strajku przystąpiło 114 nauczycieli, we wtorek było ich 138, a w środę 149. W czwartek strajkowało w Chełmie tylko 8 nauczycieli, ale wtedy rozpoczęła się już przerwa świąteczna.

Z danych magistratu wynika, że w ubiegłym tygodniu od strajku odstąpiły: PM nr 14, SP nr 4, ZWiPP-P nr 1, ZWiPP-P nr 2, ZS-P nr 3, SP nr 8, PM nr 15. Strajk zawieszono też w ZSEiT. Z kolei ZSBiG zadeklarowała zawieszenie protestu w dniach 18-23 kwietnia. Na 22 szkoły i placówki oświatowo-wychowawcze prowadzone przez miasto Chełm, oficjalnie strajk trwa jeszcze w 11 z nich: SP nr 1, SP nr 5 , SP nr 11, PM nr 5, PM nr 11, PM nr 13, II LO, IV LO, ZSEiM, ZST i ZSGiH.

W piątek chełmski ZNP informował, że strajk deklarują już tylko 4 placówki (w powiecie chełmskim strajk deklarowało 8 z 24 placówek). Nastroje nauczycieli pogorszył czwartkowy pat w spotkaniu na szczeblu rząd-związkowcy.

– Fakty są takie, że powoli odchodzimy od strajku – przyznaje rozgoryczona Ewa Suchań, prezes ZNP w Chełmie. – Ale i tak w historii kraju nie było sytuacji, aby nauczyciele strajkowali bez przerwy przez dwa tygodnie. Przykro nam, że zostaliśmy w ten sposób potraktowani, a raczej zmiażdżeni przez rządzących. W następnym tygodniu planowana jest manifestacja nauczycieli w Warszawie, potem spotkanie prezydium zarządu głównego ZNP, a następnie także zebranie chełmskiego zarządu ZNP. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here