Straż radzi: jak zapobiegać i postępować z pożarem sadzy

Przyczyny pożaru:

– brak czyszczenia przewodów dymowych (cztery razy w roku, powinno się to robić w domach opalanych węglem, drewnem lub innym paliwem stałym. Rzadziej, bo dwa razy w roku, czyści się te przewody w domach opalanych gazem, olejem lub innym paliwem ciekłym). W domach wielorodzinnych kominy muszą czyścić co najmniej czeladnicy kominiarscy lub osoby z uprawnieniami budowlanymi. W domach jednorodzinnych mogą to robić sami właściciele,

– stan techniczny przewodów kominowych,

– palenie w piecu śmieciami, mokrym drewnem – prowadzi do osadzania się cząsteczek sadzy.

Jak rozpoznać pożar sadzy w kominie?

Zapaleniu się sadzy w kominie towarzyszy bardzo głośny szum, dudnienie dochodzące z przewodu kominowego. Jest on spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania. W takim zdarzeniu często widoczny może być ogień w postaci języków lub iskier wydobywający się z szczelin komina, który może doprowadzić do zapalenia się materiałów otaczających przewód kominowy. Sam komin staje się gorący i powstają w nim pęknięcia, które mogą spowodować przedostawanie się do wewnątrz budynku dymu, a także tlenku węgla.

Co robić w przypadku pożaru sadzy?

Gdy już dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym, w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko. Najważniejsza zasada – nigdy nie gasić pożaru sadzy wodą! Powstająca wtedy gwałtownie para może spowodować pęknięcie przewodu kominowego. Z jednego litra wody powstaje w warunkach laboratoryjnych 1700 litrów pary wodnej! Co zatem robić? Trzeba zamknąć dopływ powietrza do pieca (kotła), po czym obserwować przewód kominowy na całej jego długości, czy nie zaczyna pękać. Gdy dostęp powietrza do komina będzie zamknięty, płonąca sadza stopniowo będzie się wygaszać. Zanim przyjadą strażacy, warto pomyśleć o udostępnieniu wszystkich pomieszczeń, przez które przebiega przewód kominowy – od kominka czy kotłowni aż do poddasza.

Trzeba też pamiętać, że gdy ograniczymy dostęp powietrza do komina, w wyniku niepełnego spalania się paliwa w palenisku zacznie powstawać więcej tlenku węgla, czyli śmiertelnego czadu. Dlatego należy uchylić okna w pomieszczeniach, przez które biegnie komin do czasu przyjazdu strażaków, którzy sprawdzą stężenie tlenku węgla.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here