4 maja, w imieniny św. Floriana, patrona strażaków, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. To czas podziękowań, odznaczeń, uroczystych zbiórek, mszy świętych i spotkań lokalnych społeczności z druhami, którzy przez cały rok są gotowi nieść pomoc o każdej porze dnia i nocy.
Tegoroczne świętowanie odbywa się jednak w czasie szczególnym – ekstremalnej suszy, największego od lat pożaru w kraju, który od ubiegłego wtorku do czwartku strawił kilkaset hektarów Puszczy Solskiej na Roztoczu i pochłonął życie pilota samolotu biorącego udział w akcji gaśniczej. Uczestniczyło w niej ponad 450 ratowników, w tym dziesiątki strażaków zawodowych z Chełma i naszych jednostek OSP. Dzięki ogromnemu wysiłkowi pożogę udało się opanować. Ich koledzy w tym czasie gasili dziesiątki lokalnych pożarów traw, trzcinowisk i zarośli. Ostatnie tygodnie po raz kolejny pokazały, jak ważna, potrzebna i niebezpieczna jest strażacka służba, a druhom należą się ogromne podziękowania.
DOTYCHCZASOWE OBCHODY DNIA STRAŻAKA W POWIECIE CHEŁMSKIM
Jubileusz 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Żmudzi
3 maja mieszkańcy gminy Żmudź uczestniczyli nie tylko w uroczystościach 235. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale również w jubileuszu 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Żmudzi.
Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w intencji strażaków oraz ich rodzin. Nabożeństwo w żmudzkim kościele celebrowali ks. Artur Sura, ks. Tomasz Fidecki oraz ks. Dariusz Stefanek. Następnie korowód przy akompaniamencie orkiestry dętej przeszedł na plac uroczystości, gdzie odbyła się oficjalna część jubileuszu. Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu hymnu poświęcono pamiątkową tablicę.
Jednym z najważniejszych elementów uroczystości było wręczenie odznaczeń i wyróżnień.
Najwyższym odznaczeniem – Złotym Znakiem Związku OSP RP – uhonorowano sztandar jednostki OSP Żmudź. Następnie druh Kazimierz Smal – prezes Zarządu Wojewódzkiego OSP RP oraz st. bryg. Wojciech Chudoba – komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie wręczali odznaczenia zasłużonym druhom i druhnom.
Złotym Znakiem Związku OSP RP został odznaczony druh Zbigniew Narolski. Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza, w uznaniu szczególnych zasług dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP, zostali odznaczeni: Karol Wdowiuk i Edward Listowski.
Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” zostali odznaczeni: Marian Zienkiewicz, Jerzy Kozłowski, Daniel Olszewski, Leszek Mazurek, Jerzy Nowosad, Radosław Nowosad, Jarosław Pacuszka, Bartosz Sawosz, Krzysztof Pietrzak, Stanisław Dobiaszewski i Ryszard Mazurek.
Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” zostali odznaczeni: Dariusz Narolski, Andrzej Kawka i Krzysztof Kusy.
Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa” zostali odznaczeni: Erwin Olejniczak, Marek Olejniczak, Seweryn Bojczuk, Stanisław Domińczuk, Monika Łopuszyńska, Joanna Makowska i Agata Radelczuk.
Brązową Odznakę „Za Zasługi dla Pożarnictwa Województwa Lubelskiego” otrzymał Jacek Raczkiewicz. Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymali druhowie: Jonatan Kusz, Mikołaj Romanowski, Łukasz Frelas, Miłosz Kusy, Mateusz Seniuk, Rafał Kret, Jarosław Olejniczak, Albert Raczkiewicz i Bartosz Domińczuk.
Druh Jacek Raczkiewicz – prezes Zarządu Gminnego OSP w Żmudzi oraz druh Zbigniew Narolski – komendant gminny OSP w gminie Żmudź wręczyli odznaczenia druhom: za wysługę 60 lat – Ryszardowi Wrońskiemu; za wysługę 40 lat – Ryszardowi Kamińskiemu, Stanisławowi Dziekanowi, Ryszardowi Oleniukowi, Jerzemu Maleszykowi i Kazimierzowi Myszurze; za wysługę 35 lat – Andrzejowi Kwiatoniowi, Leszkowi Żółkiewskiemu i Dariuszowi Siedleckiemu; za wysługę 30 lat – Andrzejowi Skrzyńskiemu i Tomaszowi Kretowi. Brązową Odznakę „Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza” otrzymali Kacper Waluch i Nikola Blacha.
Wręczono też okolicznościowe podziękowania osobom, które swoim zaangażowaniem i życzliwością wspierają działalność OSP w Żmudzi. Trafiły one do Edyty Niezgody – wójt gminy Żmudź, posła na Sejm RP Krzysztofa Grabczuka oraz st. bryg. Wojciecha Chudoby – komendanta miejskiego PSP w Chełmie.
Kolejne okolicznościowe podziękowania od Zarządu OSP w Żmudzi wręczono: Łukaszowi Burakowi – zastępcy wójta gminy Żmudź, Annie Dąbrowskiej-Banaszek – poseł na Sejm RP, Monice Pawłowskiej – poseł na Sejm RP, prof. Józefowi Zającowi – senatorowi RP, ks. Arturowi Surze – proboszczowi parafii w Żmudzi, ks. Tomaszowi Fideckiemu – proboszczowi parafii w Klesztowie, Piotrowi Deniszczukowi – staroście chełmskiemu, druhowi Kazimierzowi Smalowi – prezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, asp. szt. Jarosławowi Stopie – komendantowi Komisariatu Policji w Żmudzi, druhnie Joannie Jabłońskiej – prezes Zarządu Gminnego OSP w Leśniowicach, Halinie Steczuk – dyrektor SP w Żmudzi, Lilianie Angeluk – dyrektor Banku Spółdzielczego Leśniowice, oddział w Żmudzi. Podziękowania dla Eweliny Śliwińskiej-Prokop – prezes Banku Spółdzielczego w Leśniowicach – przekazano na ręce Bartosza Sawosza.
Zwieńczeniem uroczystości był piknik strażacki. Na gości czekały strażackie przysmaki – aromatyczna grochówka, kiełbaski z grilla oraz pyszna szarlotka – przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Leszczan, Maziarni oraz Żmudzi. Były też atrakcje dla najmłodszych i całych rodzin: pokaz wozów strażackich, galeria pożarnictwa oraz konkurs wiedzy pożarniczej.
Na scenie zaprezentowali się: Orkiestra Dęta z Rejowca, zespół Navara oraz gwiazda muzyki disco polo – LILI.
Współorganizatorzy wydarzenia: Wójt Gminy Żmudź, Urząd Gminy Żmudź oraz Gminne Centrum Kultury w Żmudzi.
Święty Florian niechaj czuwa – gmina Białopole
„Niech każdy wyjazd kończy się szczęśliwym powrotem” – z takim przesłaniem strażacy z OSP Białopole obchodzili święto św. Floriana, patrona strażaków.
Z tej okazji druhowie uczestniczyli we mszy świętej odprawionej w intencji wszystkich strażaków z terenu gminy Białopole. Była to okazja do modlitwy o bezpieczeństwo podczas działań ratowniczych i podziękowania za codzienną gotowość do służby.
Sztandar i wóz jednocześnie – Rozięcin
Sztandar, nowy samochód pożarniczy i podziękowania za służbę – OSP Rozięcin w gminie Wojsławice ma za sobą jeden z najważniejszych dni w swojej historii. Uroczystość odbyła się 1 maja.
Rozpoczęła ją msza polowa w intencji druhów i ich rodzin. Następnie odbył się uroczysty apel, podczas którego poświęcono sztandar oraz nowy samochód pożarniczy. Symbolicznie wbito także gwoździe w tablicę pamiątkową, odczytano akt nadania sztandaru i oficjalnie przekazano go jednostce OSP Rozięcin.
Dla druhów nowy sztandar to znak tradycji, honoru i służby mieszkańcom. Samochód pożarniczy wzmocni gotowość bojową jednostki i poprawi bezpieczeństwo w tej części gminy Wojsławice.
Podczas uroczystości wręczono również medale i odznaczenia strażackie. OSP w Rozięcinie została odznaczona Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Srebrną Odznakę „Za Zasługi dla Pożarnictwa Województwa Lubelskiego” otrzymali Jan Ubczyński i Krzysztof Skrzypa. Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” odebrali Ernest Gruszka i Janusz Mazurkiewicz, a Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – Leszek Krzeszowiec i Przemysław Mazur. Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymał Mateusz Toporowski, a okolicznościowe dyplomy „Za Zasługi dla Pożarnictwa” – Michał Łuczkiewicz i Stefan Wasyluk.
Świętowali w Wólce Kańskiej

Druhowie OSP z terenu gminy Rejowiec Fabryczny tegoroczne obchody Dnia Strażaka świętowali w Wólce Kańskiej.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w miejscowej kaplicy. Po nabożeństwie strażacy wraz z rodzinami spotkali się w remizie OSP, gdzie wspólnie świętowali dzień swojego patrona. (fot. E. Dul)
W podzięce za pomoc i codzienne czuwanie – Rejowiec
W niedzielę, 3 maja, w dzień poprzedzający Dzień Strażaka, w kościele parafialnym w Rejowcu odprawiono mszę świętą w intencji strażaków z Rejowca i Czarnoziemi oraz ich rodzin – o zdrowie i bezpieczny udział w działaniach ratowniczych.

Mszę świętą celebrowali ks. Jacek Jakubiec i ks. Michał Szadziuk. Ks. Jacek, zwracając się do druhów OSP, podziękował im za codzienne czuwanie, pomoc bliźnim w potrzebie oraz pracę na rzecz rejowieckiej parafii. Po zakończeniu uroczystości w kościele poczet sztandarowy oraz strażacy udali się do strażnicy, gdzie odbyła się uroczysta zbiórka.
Życzenia strażakom złożyli burmistrz Tadeusz Górski, zastępca burmistrza Mirosław Kość oraz prezes Zarządu OSP Ryszard Starko.
Wielki dzień MDP Żalin
Obchody Dnia Strażaka w gminie Ruda-Huta, które odbyły się 3 maja, były okazją do wyjątkowego wydarzenia – nadania pierwszego w powiecie chełmskim proporca Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej w Żalinie.
To symbol jedności, zaangażowania i strażackich tradycji, który będzie towarzyszył młodym druhom podczas najważniejszych uroczystości i wydarzeń. W obchodach uczestniczyli również druhowie z OSP Ruda oraz OSP Leśniczówka. (fot. FB OSP Żalin, Kasia Borowik)
Dzień Strażaka w Olchowcu – gmina Wierzbica
Mieszkańcy Wierzbicy Dzień Strażaka świętowali w Olchowcu wraz z gminnymi obchodami rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Uroczystości rozpoczęła msza św. w miejscowym kościele pw. św. Małgorzaty, odprawiona w intencji ojczyzny i strażaków. Po nabożeństwie odbyła się uroczysta zbiórka druhów ze wszystkich jednostek OSP z terenu gminy, podczas której m.in. wręczono odznaczenia „Strażak Wzorowy” czterem druhom: Kamilowi Misiurze z OSP w Koziej Górze, Piotrowi Piórce z OSP w Olchowcu, Igorowi Kotowi z OSP w Wierzbicy i Adrianowi Dudkowi z OSP w Syczynie. Odznaczenia nadało Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Chełmie.
Pamiętali o strażakach i historii – gmina Wojsławice
Druhny i druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojsławicach swoje święto obchodzili w tym roku w Święto Konstytucji 3 Maja.
Połączone uroczystości odbyły się na placu przed ratuszem w Wojsławicach. Wójt gminy Wojsławice Bartłomiej Szajner przyjął raport od komendanta gminnego OSP Andrzeja Furtaka. Obchody rozpoczęły się podniesieniem flagi państwowej na maszt. W poczcie flagowym wystąpili druhowie: Artur Luty, Mariusz Markowski i Wojciech Staiński.
W dalszej części połączonych uroczystości odbył się program artystyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wojsławicach-Kolonii pod kierunkiem Marty Daniłowicz i Krzysztofa Jasiuka. Przed publicznością zaprezentowała się również dziecięca grupa taneczna „Iskierki”, prowadzona przez Teresę Lackowską. Wydarzenie zakończył koncert zespołu „Czerwona Jarzębina”.
Świętują, gaszą i rywalizują – gmnia Dubienka

Świętowanie Dnia Strażaka ani trochę nie odwraca uwagi naszych druhów od codziennych akcji gaśniczo-ratunkowych i wpisanych już w tradycję zawodów sportowo-pożarniczych. W minioną sobotę, 9 maja, w Starosielu (gm. Dubienka) zmierzyli się w nich druhny i druhowie z jednostek OSP z gmin Żmudź oraz Dubienka. Na torze liczyła się każda sekunda, ale zawody przebiegły w przyjaznej atmosferze oraz zgodnie z zasadami fair play.
W rywalizacji udział wzięło siedem drużyn męskich, dwie kobiece oraz trzy młodzieżowe. Zawodnicy zmierzyli się w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej oraz ćwiczeniu bojowym. O końcowej klasyfikacji decydował czas wykonania ćwiczeń. Międzygminne zawody sportowo-pożarnicze w Starosielu wygrali druhowie z OSP Żmudź. Jednak najlepsze drużyny dorosłe z obu gmin – tj. Żmudź i Dubienka – będą reprezentowały swoje samorządy podczas zawodów powiatowych, które odbędą się 14 czerwca. (fot. OSP Żmudź, Studio „Fotografia Naszą Pasją”)



















































![Pamięć o pacyfikacji wciąż żywa [GALERIA]](https://www.nowytydzien.pl/wp-content/uploads/2026/06/huta-rocznica-pacyfiakcji-js-7-324x400.jpg)