Studencka Wiosna Teatralna powraca

Po 48 latach przerwy Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w Lublinie reaktywuje Studencką Wiosnę Teatralną – jedną z najważniejszych w kraju imprez dla młodych twórców teatru. Festiwal odbędzie się od 18 do 21 maja w Chatce Żaka.

Przedsięwzięcie, które odbywało się w tych murach (lata 1966-1974) zostaje wznowione pod hasłem „Budować Mosty” – jako swoiste połączenie przeszłości z teraźniejszością. Studencka Wiosna Teatralna ma być przestrzenią do prezentacji i konfrontacji rozmaitych przejawów współczesnej twórczości teatralnej studentów. – 57 lat istnienia Chatki Żaka to spuścizna polskiej kultury studenckiej w wielu wymiarach. Staramy się czerpać z doświadczeń naszych poprzedników budując jej dzisiejszą, aktualną odsłonę. Studencka Wiosna Teatralna była bez wątpienia kamieniem milowym w rozwoju ruchu teatrów alternatywnych. Po 48 latach znów oddajemy naszą scenę młodym artystom. Ja zaś niecierpliwie czekam na ten moment, kiedy teatralny głos młodego pokolenia z całej Polski znów zabrzmi w tej instytucji – mówi Izabela Pastuszko, dyrektor ACKiM UMCS Chatka Żaka, będąca architektem festiwalu.

– Studencka Wiosna Teatralna to przede wszystkim spotkanie oparte na fundamencie spektakli konkursowych i wydarzeń towarzyszących. A wśród nich: panel dyskusyjny, wykład, rozmowy z gośćmi, trzydniowe warsztaty teatralne, warsztaty psychologiczne, konsultacje logopedyczne, instalacja wizualna, klub festiwalowy. Tak właśnie będziemy „budować mosty”: relacje, więzi, współpracę, przestrzeń dialogu. Reasumując: Chatka Żaka przemieni się w stolicę teatru studenckiego – zachęca Patryk Pawelec, kurator wydarzenia.

Formuła konkursu przewiduje, że nie tylko jury, bo i publiczność uhonoruje najlepsze przedstawienia przyznając nagrody. W duchu twórczej konfrontacji, zespoły bądź pojedyncze osoby, powalczą m.in. o nagrodę Grand Prix Festiwalu. Na scenach dużej i małej sali widowiskowej Chatki zostaną przedstawione spektakle artystów wyłonionych na podstawie nadesłanych uprzednio zgłoszeń. Program przedstawień konkursowych, stanowiących główną oś Festiwalu, wzbogaci szereg wydarzeń towarzyszących.

By się zgłosić, należy wypełnić formularz wnioskowy najpóźniej 6 maja 2022 i wysłać pod: https://tiny.pl/98xjmhttps://tiny.pl/98xjm. Regulamin i dokumenty są dostępne na stronie internetowej Chatki Żaka. MAR

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here