Trzy medale przywieźli właśnie z rozegranych w Wietnamie mistrzostw świata w teqball reprezentanci Polski. Wielka w tym zasługa chełmianina, Zbigniewa Kiryka.
Ta dość nowa dyscyplina sportu łączy w sobie elementy piłki nożnej i tenisa stołowego. Zdobywa coraz większą popularność i tylko patrzeć, jak stanie się dyscypliną olimpijską. W mistrzostwach w Wietnamie, zorganizowanych przez Międzynarodową Federację Teqball (FITEQ), zgromadził przedstawicieli ponad 50 krajów!
Rywalizacja odbywała się w pięciu kategoriach: Singlu Kobiet, Singlu Mężczyzn, Deblu Kobiet, Deblu Mężczyzn oraz Deblu Mieszanym. Reprezentanci Polski po raz pierwszy w historii wrócili z mistrzostw Świata z trzema medalami! Srebro w kategorii Debla Mężczyzn wywalczyli Adrian Duszak i Marek Pokwap, a brązowe medale zdobyli: w Singlu Kobiet Paulina Łężak i Singlu Mężczyzn Adrian Duszak.
Sztab szkoleniowy polskiej drużyny tworzyli Jan Ochędalski, pełniący funkcję Team Managera oraz chełmianin Zbigniew Kiryk, który dbał o regenerację zawodników jako fizjoterapeuta. Kiryk to m.in. były miejski radny, dyrektor chełmskiego MOPR, do niedawna fizjoterapeuta zawodników III-ligowej Chełmianki. Jak trafił do Polskiego Związku Teqball?
– Chyba w 2021 r. Jan Konojacki z MOSiR w Chełmie, poprosił mnie o zabezpieczenie medyczne mistrzostw Polski w teqball, które miały się odbyć właśnie w Chełmie – wspomina w rozmowie z Nowym Tygodniem Zbigniew Kiryk. – Pomagałem wtedy zawodnikom w usprawnianiu ich przed i po kolejnych grach. Moja praca się chyba w Związku spodobała i zaproponowano mi współpracę – dodaje. Kiryk był później z kadrą Polski w teqball na mistrzostwach świata w Gliwicach 2021 r. a w 2022 r. na Pucharze Świata. – W 2023 roku opiekowałem się kadrą przez tydzień na Olimpiadzie Europejskiej w Krakowie. W międzyczasie pracowałem na wielu imprezach, mistrzostwach Polski, turniejach w różnych miastach Polski. Cieszę się, że mogłem być w Wietnamie z naszą reprezentacja, to dla mnie ogromny zaszczyt – podkreśla Kiryk.
Na co dzień pan Zbigniew pracuje w Medycznym Studium Zawodowym w Chełmie, wykłada fizjoterapię na Akademii Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie, a także prowadzi z żoną i przyjaciółmi Salon Odnowy Biologicznej Wyspa. (kg)