Indywidualizm i minimalizm – „Świadomość zmian”

Świadomość zmian

Zuzanna Skalska jest światowej sławy badaczką trendów w projektowaniu przedmiotów użytkowych, promocji marek, itp. Przed tygodniem odbył się jej pierwszy wykład w Lublinie
pt. „Świadomość zmian”.
– Przed erą przemysłową, przed pracą, po prostu było życie. Teraz z jednej strony mamy pracę, która wypełnia znaczną część naszego czasu, a z drugiej strony próbujemy prowadzić normalne życie, pośrodku zaś jest joga, medytacja, które stanowią balans – uważa Zuzanna Skalska.
Zdaniem badaczki ludzie coraz bardziej gubią się w tym, jak zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym. To wpływa też na rynek, ponieważ ludzie coraz częściej wymyślają sobie jakieś potrzeby i starają się je zaspokoić. Kupują więc rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebują. Ale co się stanie, kiedy konsumenci nie będą w stanie już więcej posiadać? – Społeczeństwo staje się coraz bardziej „skandynawskie”. Idziemy w stronę minimalizmu i „nie posiadania”. Prędzej czy później Europę opuszczą więc wielkie koncerny przemysłowe i zostaną ci, którzy tu byli od zawsze, czyli firmy rodzinne – prognozuje Skalska.

Świadomość zmian

Badaczka opowiedziała również o kilku trendach, które będą dominowały w ciągu najbliższych 5-10 lat. Jest to m.in. praca i życie 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu; wszechstronna automatyzacje różnych sfer życia; przywiązanie do marki.
– To nie produkt jest najważniejszy, ale budowanie marki, tworzenie jej historii. Tylko o ile kiedyś ważne było, żeby mieć firmowe ubrania, to teraz konsumentom bardziej zależy na tym, żeby to były marki stworzone jakby tylko dla pojedynczego klienta – wyjaśnia Skalska.

360 inspiracji

Zuzanna Skalska urodziła się w Warszawie, ale od 1992 roku mieszka w Holandii. Studiowała w Design Academy Eindhoven i Królewskiej Akademii Sztuki i Projektowania w Den Bosch. Po otrzymaniu dyplomu w 1998 roku swoją karierę rozpoczęła w departamencie strategii firmy Philips Design. Jej klientami są zarówno wielkie światowe korporacje, jak i średnie oraz mniejsze firmy. Jest wykładowcą na: Uniwersytecie w Eindhoven na Wydziale Wzornictwa Przemysłowego, SWPS oraz Parsons The New School for Design w Nowym Jorku. Jest pomysłodawcą i współzałożycielem wyższej szkoły designu – School of Form w Poznaniu. MG