Światło Bożego Ciała rozprasza wszystkie mroki…

Tłumy wiernych uczestniczyły w ubiegły czwartek w nabożeństwach i procesjach Bożego Ciała w całej Polsce, w tym oczywiście również w Lublinie i Świdniku. Centralne uroczystości w Lublinie miały miejsce tradycyjnie w archikatedrze, spod której procesja przeszła przed cztery ołtarze ustawione przed Seminaryjnym Duchownym i kościołami pw. Nawrócenia św. Pawła, Świętego Ducha i św. Piotra Apostoła. Modlono się m.in. o pokój w Ukrainie.

Mszy św. i procesji przewodniczył metropolita lubelski, ks. abp. Stanisław Budzik. – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej to jedno z najważniejszych świąt Kościoła – mówił lubelski duszpasterz. – W tym dniu wychodzimy na ulice i place naszych miast i wsi, aby pokazać światu największy skarb Kościoła – Chrystusa. Syna Bożego, który stał się człowiekiem, aby być Bogiem z nami. Co więcej przyjął postać chleba, by być Bogiem w nas. Aby w nas zamieszkać, aby z nas uczynić świątynię swojego ducha.

– Uroczystość Bożego Ciała gromadzi nas na Eucharystii, będącej tajemnicą światła. To światło rozprasza ciemności naszych ludzkich dróg, wskazuje ścieżkę Bożej prawdy i miłości, przenika mroki, cierpienia i śmierci – przypominał słowa św. Jana Pawła II metropolita lubelski.Podczas uroczystości modlono się m.in. o powołania do stanu kapłańskiego, a przy drugim z ołtarzy, gdzie ewangelię odczytano w języku polskim i ukraińskim o pokój w Ukrainie. – Ukrainie, która już czwarty miesiąc walczy z brutalnym najeźdźcą – podkreślał abp. Budzik.

Po południu na Placu Litewskim w Lublinie odbył się Polsko-Ukraiński Koncert Chwały. Wydarzenie mające skromniejszy wymiar, niż te organizowane przed pandemią Covid-19, miało na celu również okazanie wsparcia dla naszych wschodnich sąsiadów – zarówno tych, którzy przyjechali do Polski, jak i tych, którzy pozostali walczyć o wolność swojego kraju. Na scenie wystąpił zespół muzyczny Ukraińskiego Kościoła Bożego „Łaska Chrystusa” w Krakowie oraz zespół muzyczny „Idź Pod Prąd” Kościoła Nowego Przymierza w Lublinie. Współorganizatorem wydarzenia była Fundacja Twój Ruch. ZM, MG

Polsko-Ukraiński Koncert Chwały na placu Litewskim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here