Światło wolności dla ofiar stanu wojennego

16 grudnia 1981 r. Oddziały ZOMO pod bramą WSK Świdnik, gotowe do pacyfikacji trwającego w zakładzie od 13 grudnia strajku

Dziś, 13 grudnia, w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, w Lublinie i Świdniku zapłonie symboliczne „Światło Wolności”. IPN zachęca, by do akcji przyłączyli się wszyscy mieszkańcy. Oficjalne uroczystości upamiętniania ofiar stanu wojennego i reżimu komunistycznego, z udziałem władz lokalnych i państwowych, odbędą się 16 grudnia, w rocznicę pacyfikacji WSK Świdnik.


W Lublinie symboliczny znicz wolności pojawi się na fasadzie budynku Poczty Głównej o godz. 19.30. W Świdniku taka iluminacja pokaże się na wieżowcu przy ul. Racławickiej 28. W Lotniczym Mieście 16 grudnia będą miały miejsce oficjalne obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

O godz. 17 przedstawiciele władz państwowych i miejskich oddadzą hołd bohaterom robotniczego ruchu oporu z 1981 r. składając wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym Świdnickie Spacery. O godz. 18 odprawiona zostanie msza św. w intencji ofiar stanu wojennego, a po niej koncert „Pamiętamy” w wykonaniu Moniki Kowalczyk. Udział w uroczystościach można wziąć po potwierdzeniu certyfikatu szczepienia przeciwko covid.

Instytut Pamięci Narodowej apeluje do wszystkich mieszkańców do przyłączenia się 13 grudnia do akcji „Światło Wolności” i zapalenie w oknie o godz. 19.30 świeczki lub znicza upamiętniającego ofiary i osoby, które ucierpiały w wyniku wprowadzenia stanu wojennego. W akcji można wziąć również udział wirtualnie na stronie ipn.gov.pl. (l)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here