Świdniccy seniorzy chcą karty z urzędu

Starsi świdniczanie chcą korzystać ze zniżek oferowanych w ramach Ogólnopolskiej Karty Seniora. Program pozytywnie zaopiniowała również Świdnicka Rada Seniorów, ale ostateczna decyzja o przystąpieniu do niego przez miasto jeszcze nie zapadła.

Przed kilkoma tygodniami informowaliśmy, że Urząd Miasta Świdnik rozważa przystąpienie do programu „Ogólnopolska Karta Seniorów”, w ramach którego mieszkańcy powyżej 60 roku życia otrzymaliby dokument uprawniający ich do korzystania ze zniżek i rabatów np. w sanatoriach, uzdrowiskach, salonach optycznych, gabinetach rehabilitacyjnych lub instytucjach kultury. Zdaniem wielu świdniczan wprowadzenie takiej karty to bardzo dobry pomysł, jednak jak zwracają uwagę nasi Czytelnicy powinny one zostać wydane mieszkańcom „z urzędu”, bez składania wniosków w tej sprawie.

– Przecież miasto wie ilu ma seniorów i gdzie oni mieszkają. Chodzi o to, żeby nie chodzić w pandemii po urzędach. Poza tym pierwszej kolejności takie karty powinni otrzymać najstarsi mieszkańcy. Doceńmy tych ludzi – uważa jedna z Czytelniczek.

Nasza rozmówczyni ze smutkiem przyznaje, że sama jako seniorka, niestety, często odnosi wrażenie, że starsi ludzie są spychani na margines.

– Mieszkam w Świdniku od ponad 50 lat. Pracowałam dla miasta, kiedy pan burmistrz był jeszcze dzieckiem. Jakiś czas temu seniorom rozdawane były tzw. opaski życia (urządzenie przypominające zegarek, pozwalające m.in. szybko wezwać pomoc w sytuacji zagrożenia zdrowa lub życia – przyp. red.). Otrzymali je tylko nieliczni. Mam taki apel to naszej władzy, naszych radnych: proszę pomyśleć o starszych, o seniorach, którzy nie korzystają z pomocy MOPS-u, a starają się żyć za to, co mają; niech ktoś doceni, że przez dekady pracowali dla miasta, niech im chociaż wyśle kartkę na dzień seniora – mówi świdniczanka.

Decyzję o przystąpieniu do OKS Urząd Miasta skonsultował z Świdnicką Radą Seniorów. Ta – jak usłyszeliśmy w Ratuszu – pozytywnie oceniła program, ale ostateczna decyzja w sprawie przystąpienia do niego jeszcze nie zapadła. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here