Świdniczanie polubili kwietne łąki

Kwietne łąki w tym roku znów będą cieszyć oko świdniczan

Cieszą oko, dają schronienie i pożywienie pożytecznym owadom, magazynują wodę, a do tego są łatwe i tanie w założeniu i utrzymaniu. Wzorem lat ubiegłych również tej wiosny w Świdniku wyrosną kwietne łąki.

Pomysł, aby miejskie tereny zielone funkcjonujące jako trawniki, obsiewać pachnącymi kwiatami i ziołami, pierwszy raz przetestowano w Świdniku w 2018 roku. Jak się okazało przypadł on mieszkańcom do gustu i od tamtej pory rokrocznie od późnej wiosny do wczesnej jesieni możemy podziwiać kolorowe zieleńce. W tym roku również ich nie zabraknie.

– Wysiewanie nasion różnych gatunków roślin już się rozpoczęło, efekty – przy dobrej pogodzie – będziemy mogli obserwować od czerwca do nawet października. Pierwsze łąki w Świdniku pojawiły się w 2018 r. na skwerze przy Hali Targowej, rondzie u zbiegu ul. Traugutta i pasie zieleni rozdzielającym fragment ul. Racławickiej do skrzyżowania z al. Lotników Polskich. Dziś łączna powierzchnia łąk w Świdniku to ponad 1100 mkw., nie wliczając wieloletniej łąki kwietnej na terenie Zielonego LOF-u przy stacji Orlen, której powierzchnia ma ok. 2000 mkw. – mówi Katarzyna Lis, naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miasta Świdnik.

W tym roku łąki pojawią się w kilku miejscach. Będziemy mogli je zobaczyć na pasie zieleni wzdłuż ul. Wyszyńskiego, rondzie u zbiegu Racławickiej i Traugutta, terenie przy skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego i Spółdzielczej, na pasie zieleni wzdłuż ul. Niepodległości oraz przy Różanym Ogrodzie obok ul. Norwida 3.

Pomyślano przy tym o bezpieczeństwie i komforcie kierowców: na pasach zieleni posiane będą takie gatunki, których wysokość nie będzie ograniczała widoczności na drodze.

Warto wiedzieć, że kwietne łąki oprócz walorów estetycznych, pełnią inną, ważną rolę. Ich zadaniem jest również stworzenie przyjaznych warunków i ochrona pszczół oraz innych zapylaczy zamieszkujących tereny miasta. Obserwacje i prowadzone badania pokazują, że tereny miejskie stają się często nowym domem dla tych pożytecznych  owadów. Poza tym łąki kwietne są tańsze w utrzymaniu niż trawniki i lepiej magazynują wodę, co czyni je bardziej odpornymi na suszę. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here