Święto 55 tysięcy inżynierów

Podczas uroczystości jubileuszowych uczelnia nadała tytuły honorowych profesorów również chińskim uczonym współpracującym z Politechniką

15 maja odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Lubelskiej, podczas którego świętowano 65-lecie istnienia uczelni. Władze uniwersytetu nadały tytuł doktora honoris causa prof. Marianowi Kaźmierkowskiemu i tytuły honorowego profesora PL, profesorom: Tadeuszowi Kuczyńskiemu, Klaudiuszowi Lenikowi, Yibin Yingowi oraz Yong Guan Zhuowi.

Nadano również tytuły doktorów habilitowanych oraz doktorów. Nie zabrakło też wspomnień, anegdot, występu chóru i premiery filmu promującego uczelnię.

– Dla uczelni takiej jak Politechnika Lubelska 65 lat to dopiero wstęp do dojrzałości akademickiej, naukowej, dydaktycznej. Już mało kto pamięta baraki na ul. Langiewicza, kocie łby na Nadbystrzyckiej i wszechobecne błoto. Dzisiaj trudno sobie wyobrazić uczelnię bez nowoczesnych laboratoriów, bez futurystycznych budynków – podsumował obchody prof. Piotr Kacejko, rektor Politechniki Lubelskiej.

Głównym punktem programu uroczystości było nadanie tytułów wyjątkowym uczonym i uhonorowanie ich za zasługi dla nauki.

Profesor Marian Kaźmierkowski skończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Głównym obszarem jego działalności naukowej są zagadnienia sterowania wektorowego napędów przekształtnikowych w szczególności z silnikami indukcyjnymi klatkowymi oraz synchronicznymi o magnesach trwałych. Na swoim koncie ma ponad 400 publikacji, z czego 250 to pozycje anglojęzyczne. Prof. Kaźmierkowski jest to już uhonorowany tytułem doktora honoris causa przez uniwersytety duńskie, francuskie i polskie. Szczególne dokonania profesora są związane z działalnością w IEEE – Światowym Stowarzyszeniu Inżynierów Elektryków Elektroników, w którym pełni ważne funkcje. Jest też twórcą szkoły naukowej energoelektroniki i napędu elektrycznego. Wypromował ponad 30 doktorów.

– Z ogromną radością i głęboką satysfakcją przyjmuję nadaną mi dzisiaj przez senat godność doktora honoris causa Politechniki Lubelskiej. Podsumowuje ona moje wieloletnie związki naukowe z Politechniką Lubelską, rozpoczęte jeszcze w latach 80. ubiegłego stulecia z inicjatywy świętej pamięci pana prof. Andrzeja Horodeckiego, ówczesnego kierownika Katedry Napędu Elektrycznego. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do dzisiejszej uroczystości – mówił prof. Marian Kaźmierkowski.

Z kolei prof. dr hab. inż. Tadeusz Kuczyński jest autorem i współautorem 168 prac badawczych, 13 monografii i ponad 90 niepublikowanych prac z zakresu kształtowania mikroklimatu w budynkach, emisji zanieczyszczeń w rolnictwie i ich wpływu na środowisko, odnawialnych źródeł energii, etyki środowiska. W latach 80. był wykładowcą na jednym z nigeryjskich uniwersytetów. Od 2012 roku pełni funkcję rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ukoronowaniem jego działalności w charakterze rektora było m.in. uzyskanie przez kierowaną przez niego pełnych uprawnień uniwersytetu klasycznego, utworzenie na uczelni Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu oraz Wydziału Prawa i Administracji, doprowadzenie do powołania szpitala klinicznego, budowa i oddanie do użytku jednego z wiodących, polskich parków naukowo-technologicznych itp.

Następnego dnia, 16 maja, świętowano 10. rocznicę powstania najmłodszego wydziału, którym jest Wydział Podstaw Techniki. Na tę okazję przygotowano konferencję pt. „Między ciągłością a zmianą.”.

– Tytuł konferencji podkreśla to, w jakich warunkach kształtowała się historia i obecna działalność wydziału. Jest także próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie, jak współczesne nauki teoretyczne i stosowane mają odnosić się do aktualnych, gwałtownych przemian w cywilizacji ponowoczesnej – wyjaśniała prof. Dorota Wójcicka-Migasiuk, dziekan Wydziału Podstaw Techniki.

Wydział prowadzi kształcenie na trzech kierunkach: edukacja techniczno-informatyczna, matematyka oraz Inżynieria bezpieczeństwa.

W ramach obchodów 65-lecia istnienia uczelni odbyła się też oficjalna premiera wspominanego filmu o uniwersytecie. 17 maja w kinie „Bajka” mogli go zobaczyć wszyscy, których zabrakło na wtorkowej uroczystości. Produkcja została zrealizowana przez telewizję studencką Pollub.TV. W realizację filmu byli zaangażowani m.in. pracownicy i studenci. Odbyło się też spotkanie z Blanką Tichoruk – odtwórczynią jednej z ról i Miss Polski Nastolatek 2004.

Obecnie Politechnika Lubelska kształci na 20 kierunkach kształcenia na sześciu wydziałach, gdzie uczy się ok. 7200 studentów. Od momentu powstania wykształciła ponad 55 tys. absolwentów.

Joanna Niećko