Święto chełmskich artylerzystów

Dziś swoje święto obchodził 19. Chełmski Dywizjon Artylerii Samobieżnej.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele garnizonowym w intencji żołnierzy, po której na trenie jednostki odbyła się oficjalna część uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz rodzin żołnierzy. Podczas ceremonii odbyła się defilada pododdziałów przy akompaniamencie orkiestry wojskowej, złożenie meldunku dowódcy jednostki  ppłk. Mariuszowi Dudzie, podniesieniem flagi na maszt i wręczeniem odznaczeń. Po części oficjalnej miał miejsce piknik z pokazem sprzętu wojskowego.

Data święta 19. Chełmskiego Dywizjonu Artylerii Samobieżnej nie jest przypadkowa. Nawiązuje do tradycji 2. Pułku Artylerii Ciężkiej Ziemi Chełmskiej im. Hetmana Jana Zamoyskiego, którego święto pułkowe obchodzono 15 maja na pamiątkę walk pod Chyrowem Rd, fot.  FB 19 das