Świętowanie przez cały rok

W czwartek, 2 czerwca ogłoszono wstępny program przyszłorocznych obchodów 700-lecia Lubina. Właściwe w każdym miesiącu zaplanowano mnóstwo imprez-artystycznych, naukowych, społecznych i sportowych.
15 sierpnia 1317 roku król Władysław Łokietek dokonał udokumentowanej lokacji Lublina na prawie magdeburskim. Trwają intensywne przygotowania do zbliżającego się jubileuszu.
– Nie spodziewajcie się nazwisk słynnych osób. Wielką gwiazdą tego jubileuszu będziemy my: Lublin i jego mieszkańcy – mówi Michał Karapuda, dyrektor Wydziału Kultury w Urzędzie Miasta. – Poprzez obchody jubileuszu chcemy pokazać niezwykłe dziedzictwo Lublina, tradycję Unii Lubelskiej i Lubelskiego Lipca, historię KUL i alternatywnych teatrów.
Jubileusz świętowany będzie poprzez różne środowiska: naukowe, społeczne, edukacyjne, sportowe, artystyczne. Wśród największych wydarzeń znajdują się np.: 40. Europejska Konwencja Żonglerska, Euro 2017 do lat 21, Tydzień Dialogu Międzypokoleniowego. W przyszłym roku swoją premierę ma też mieć osadzony i kręcony w Lublinie film Juliusza Machulskiego „Volta”.

Miesiące pełne atrakcji

Na styczeń 2017 zaplanowany jest tydzień inauguracyjny z widowiskiem muzycznym w Centrum Spotkania Kultur. Od marca do maja ma trwać cykl „Młody Lublin”. Następnie aż do września będzie Wielkie Święto Lubelskich Dzielnic. Od czerwca, czyli od Nocy Kultury aż do września nastąpi sezon imprez plenerowych, który zakończy Europejski Festiwal Smaku. Następnie zaplanowana jest Lubelska Jesień Artystyczna. W grudniu rok zakończy Festiwal Bożego Narodzenia.
Główne obchody 700-lecia miasta przypadną na okres Jarmarku Jagiellońskiego. 15 sierpnia na błoniach zamkowych zobaczymy specjalne widowisko plenerowe o historii Lublina. W dniach 10-15 sierpnia Odbędzie się także Światowy zjazd lublinian.
Z okazji rocznicy zostaną wydane: okolicznościowa moneta i znaczek pocztowy. Elementem promocji historii miasta mają być też lekcje i warsztaty edukacyjne w szkołach, m.in. o symbolach i barwach miejskich oraz konkursy wiedzy o mieście.
Organizatorzy przygotowują też całkiem nowe wydarzenia, które będą odbywały się przez cały rok. Zaplanowane są m.in.: Festiwal Unii Lubelskiej, Lublin dla Dzieci oraz widowisko teatralne „Prywatne śledztwo komisarza Maciejewskiego”, inspirowane serią kryminałów autorstwa Marcina Wrońskiego.
Z okazji rocznicy zorganizowanych zostanie osiem konferencji naukowych. Wydanych będzie też wiele książek i publikacji, m.in. o historii Lublina.
Ratusz ciągle przyjmuje zgłoszenia pomysłów wydarzeń, które mogą zostać włączone w program obchodów 700-lecia Lublina. Wysyłać należy je na adres mailowy lublin700@lublin.eu. MG