Szkło zastąpi stare mury

Na 23 września planowane jest oficjalne otwarcie nowych siedzib Wydziału Politologii i Dziennikarstwa oraz Instytutu Psychologii UMCS. Uczelnia ma już pozwolenie na użytkowanie budynków, które wchodzą w skład tzw. kampusu zachodniego.


– Mamy pozwolenie na użytkowanie nowych budynków. Oficjalne otwarcie kampusu zachodniego jest planowane na 23 września – mówi Aneta Adamska, rzecznik prasowy Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Chodzi o dwa połączone łącznikiem gmachy, które powstały na terenie tzw. kampusu zachodniego przy ulicy Głębokiej, niedaleko skrzyżowania z al. Kraśnicką. Do wyższego, mającego sześć kondygnacji budynku przeprowadza się Wydział Politologii i Dziennikarstwa UMCS, który obecnie ma swoją siedzibę w zabytkowym Pałacu Lubomirskich przy placu Litewskim.

Do niższego, 5-kondygnacyjnego gmachu wprowadzi się Instytut Psychologii, który wchodzi w skład Wydziału Pedagogiki i Psychologii. Obecnie siedziba Instytutu Psychologii również mieści się na placu Litewskim, w budynku sąsiadującym z Pałacem Lubomirskich. W tym ostatnim gmachu będzie się mieścić Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, mówiąc prościej: muzeum kresów.

W budynkach przy ul. Głębokiej, oprócz „zwykłych sal wykładowych” studenci będą mieć do dyspozycji: pracownię telewizyjną z reżyserką, strzelnicę elektroniczną czy pracownię terapeutyczną. W przyszłości na ulicę Głęboką przeprowadzi się też Instytut Pedagogiki, który mieści się teraz przy ulicy Prezydenta Gabriela Narutowicza.

Przeniesienie Wydziału Politologii i Dziennikarstwa, Instytutu Psychologii, a w przyszłości – Instytutu Pedagogiki na teren kampusu zachodniego sprawi m.in., że jednostki uczelni będą „bardziej skoncentrowane”. U zbiegu al. Kraśnickich i ul. Głębokiej mieszczą się już siedziby Wydziału Artystycznego, a także Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS.

Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here