Szkolne boiska w ruinie

Nic nie zapowiada, że remont boisk przy ZSO nr 5 rozpocznie się w tym roku, a to oznacza, że pozwolenie na ich przebudowę straci ważność

Pozwolenie na budowę boisk przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 przy ul. Rzeckiego z końcem tego roku straci ważność, ale szanse na rozpoczęcie inwestycji do tego czasu są bliskie zeru. Nie ma jej w budżecie, podobnie jak widoków na to, że w trakcie roku pojawiają się jakieś dodatkowe fundusze.


O złym stanie boisk przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 na ul. Rzeckiego, w ramach którego działa Szkoła Podstawowa nr 22 oraz XIX Liceum Ogólnokształcące, pisaliśmy już kilkakrotnie. Kiedy dwa lata temu urzędnicy zapewniali nas o przygotowanej dokumentacji przebudowy, rodzice uczniów liczyli, że wkrótce ruszą prace budowlane. Niestety, tak się nie stało, a i w tym roku się to nie zmieni, bo inwestycji nie ujęto w budżecie miasta.

– Sukcesywnie staramy się zabezpieczać środki w budżecie miasta na kolejne inwestycje w oświacie. W samym 2021 roku na ten cel przeznaczyliśmy ponad 85 mln zł. Proces ten jest rozłożony w czasie ze względu na możliwości pozyskania finansowania projektów inwestycyjnych, tak ze źródeł własnych, jak i zewnętrznych. Dodatkowo na stan finansów miasta znacząco wpływają wprowadzane w ostatnich latach zmiany w przepisach podatkowych oraz przede wszystkim niedoszacowanie zadań oświatowych zlecanych samorządom przez administrację centralną – tłumaczy Monika Głazik z biura prasowego lubelskiego Urzędu Miasta.

Ale mieszkańcy osiedla nie chcą już dłużej słuchać tłumaczeń, że nie ma pieniędzy, a to przez pandemię, a to przez zmiany podatkowe, a to że, są inne pilniejsze oświatowe potrzeby. Dla nich ich szkoła i ich boiska są najważniejsze. Przypominają, że uczęszcza do niej ponad 700 uczniów, a jeśli do końca tego roku inwestycja nie ruszy, pozwolenie na jej budowę straci ważność.

Urzędnicy nie zaprzeczają

– Dla budowy infrastruktury sportowej dla ZSO nr 5 przy ul. Rzeckiego dysponujemy dokumentacją projektową i wykonawczą oraz pozwoleniem na budowę ważnym do końca roku. Według kosztorysu wartość inwestycji wyniesie 2,37 mln zł netto, jednak w związku z aktualną sytuacją rynkową i obserwowanym znacznym wzrostem cen, kosztorys inwestorski będzie wymagał aktualizacji – stwierdza Monika Głazik.

Projektowana inwestycja obejmuje budowę boiska do piłki nożnej o nawierzchni z trawy syntetycznej, boiska wielofunkcyjnego o nawierzchni poliuretanowej do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki, bieżni prostej o długości 60 m, skoczni do skoku w dal oraz wyposażenia wszystkich obiektów w sprzęt sportowy, piłkochwyty, odwodnienie, oświetlenie, monitoring i ogrodzenie terenu sportowego, w tym przebudowę istniejącego ogrodzenia terenu szkoły.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here