Szkoły czekają na uczniów

Trwa nabór do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych w Chełmie. Najwięcej uczniów zgłasza się do Zespołu Szkół Technicznych. Na 120 wolnych miejsc już 124 osoby wybrały tę szkołę, jako pierwszą preferencję. O dziwo, nie ma zbyt dużego zainteresowania I LO. Jak na razie w „Czarnieckim” chce kontynuować naukę 103 uczniów, a szkoła jest gotowa przyjąć 160 kandydatów.

Nabór do klas pierwszych liceów, techników i szkół branżowych ruszył 17 maja. Tegoroczni absolwenci ósmych klas szkół podstawowych mają do 21 czerwca czas na rejestrację w elektronicznym systemie. Mogą wybrać sobie nawet trzy szkoły. Nie ma natomiast ograniczenia co do ilości oddziałów w tych placówkach. Im więcej klas w nich uczniowie wybiorą, tym większą szansę będą mieli na to, by zakwalifikować się do jednej z nich.

Do tej pory największym zainteresowaniem cieszy się nabór do Zespołu Szkół Technicznych. Placówka od nowego roku szkolnego zamierza uruchomić cztery oddziały w technikum o profilach m.in. informatycznym, elektronicznym, czy samochodowym. Na 120 przygotowanych miejsc już 124 uczniów wskazało tę szkołę jako pierwszą preferencję, z czego 36 dostarczyło do placówki papierowe zgłoszenie. Łącznie ZST ma prawie 160 zapisów.

Z ogólniaków najwięcej osób decyduje się na II LO. Szkołę tę wybrało, jako główną preferencję, już 127 uczniów, z czego 43 złożyło dokumenty. „Dreszer” zamierza utworzyć pięć oddziałów i przyjąć w sumie 160 osób.

Słabszym zainteresowaniem, niż zwykle, cieszy się I LO. Do tej pory do szkoły zapisało się 159 kandydatów, ale tylko 103 wskazało „Czarnieckiego” jako placówkę pierwszego wyboru. Papierową wersję dokumentów złożyło 32 uczniów.

Z dotychczasowego naboru zadowolone może być IV LO. Placówka jest gotowa przyjąć 116 uczniów. Wszystkich zgłoszeń szkoła ma 250, ale 121 pierwszej preferencji. Dotychczas zgłoszenie potwierdziło 38 osób.

Już 112 uczniów zapisało się do Technikum Ekonomicznego, podając ZSEiM jako placówkę pierwszego wyboru. Szkoła zamierza w nowym roku szkolnym utworzyć trzy oddziały i przyjąć 96 osób. Wszystkich zgłoszeń „Ekonomy” mają 134.

Na razie powodów do zadowolenia nie ma Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich. Na 64 wolne miejsca z pierwszej preferencji zgłosiło się dotąd 38 chętnych. Nieco lepiej wygląda sytuacja w Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych. Do tej pory na tę szkołę zdecydowało się 47 osób. W nowym roku szkolnym w „Budowlance” zostaną utworzone dwie klasy pierwsze. Optymizmem nie napawa też rekrutacja do Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych. Do tej pory zapisało się 63 uczniów z pierwszego wyboru. Placówka zamierza przyjąć aż 136 osób i uruchomić cztery oddziały. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here