Sztafeta pątników ruszyła na Jasną Górę

We wtorek 4 sierpnia rozpoczęła się 42. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Mimo trudności i ograniczeń wynikających z powodu pandemii, pątnicy w swoistej sztafecie przemierzają ponad 300-kilometrowy szlak. Choć w ograniczonej liczbie, to jak co roku z wielką radością poszczególne grupy wędrują do Częstochowy.


Począwszy od 4 sierpnia każdego dnia na szlak wyruszą inne osoby, które wcześniej zapisały się u księży przewodników. Codziennie formuje się sztafeta składająca się z 3 grup, z których każda może liczyć maksymalnie 50 osób, a więc jednocześnie na szlaku może przebywać 150 osób. Każdego dnia autokar przywozi i odwozi pielgrzymów, a dzięki takiej wymianie osób w całej pielgrzymce może wziąć udział więcej osób. Główne intencje 42. LPP to modlitwa o ustanie pandemii koronawirusa oraz druga, o owocne przeżywanie trwającego w archidiecezji III Synodu.

Mimo obostrzeń, osoby wyruszające na szlak, cieszyły się z tej możliwości. – Nie bałam się w dobie koronawirusa iść na pielgrzymkę, ponieważ były zachowane procedury bezpieczeństwa, takie jak na przykład mierzenie temperatury. Zaś atmosfera na szlaku była super! – opowiada 16-letnia Ola Siudaj, która szła w grupie 6. – Oczywiście, liczba osób w grupie była bardzo mała i to przynosiło taką tęsknotę do tych setek innych ludzi, których co roku można było poznać, ale z drugiej strony można się było bardziej skupić na tych osobach, które były obecne, lepiej je zrozumieć, a czasem nawet się zaskoczyć, bo przecież każdy ma jakieś doświadczenia i świadectwo. Niemniej duch pielgrzymowania był zachowany, był śpiew, modlitwy i rozmowy.

Codzienne relacje online, materiały duszpasterskie oraz informacje ze szlaku znajdują się na stronie: www.pielgrzymka.lublin.pl oraz na profilu facebookowym pielgrzymki. MG