Tabor coraz lepszy, ale…

MPK dysponuje coraz nowszymi pojazdami, ale kilkadziesiąt autobusów ma więcej niż 10 lat

W lubelskiej komunikacji miejskiej nie brakuje szwankujących pojazdów. Taki stan rzeczy wykazała kontrola służb Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego i Komendy Miejskiej Policji.


Stan miejskiej floty inspektorzy sprawdzali 23 lutego na końcowych przystankach na Porębie i Felinie oraz przy ul. Paderewskiego i Żeglarskiej.
– Ogółem skontrolowano 85 autobusów należących do różnych przewoźników wykonujących przewozy miejskie. Zatrzymano 9 dowodów rejestracyjnych – informuje Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Lublinie. Pięć pojazdów miało nieszczelny układ hamulcowy. Przyczynami odholowania były również: uszkodzenie osi przedniej, korozja punktów kotwiczenia zawieszenia, wyciek paliwa oraz nadmierna emisja spalin.
WITD ocenił, że o ile przez ostatnie lata jakość pojazdów w Lublinie znacznie się poprawiła, o tyle „nadal w tym zakresie jest jeszcze sporo do zrobienia”.
W ZTM przyjmują te uwagi, ale zaznaczają, że Zarząd stale wymienia stare pojazdy na nowe. – Wszystkie stwierdzone nieprawidłowości przekazywane są do przewoźników w celu ich wyeliminowania, jednakże ZTM nie posiada uprawnienia do kontroli parametrów technicznych pojazdów – stwierdza Anna Zalewska, inspektor w ZTM.
Co do stanu pojazdów w ZTM przypominają, że trolejbusy są już w całości wymienione. – Cały tabor ma mniej niż 9 lat. Jeżeli chodzi o autobusy, to aż 213 pojazdów ma mniej niż 10 lat, natomiast 71 autobusów więcej niż 10 lat, ale są systematycznie wymieniane. Świadczą o tym dostawy, które mają miejsce w 2018 roku – zaznacza Anna Zalewska.
Do 30 marca do Lublina ma trafić 15 nowych autobusów przegubowych marki Solaris z projektu unijnego. – W maju dotrze także osiem autobusów 12-metrowych i 15 trolejbusów przegubowych – dodają w ZTM.
A na tym nie koniec. Został już ogłoszony przetarg na kolejne 10 trolejbusów. Pojawią się też kolejne zamówienia na 32 autobusy i to z napędem elektrycznym. Będą realizowane w przyszłym roku. BACH