Tak ma wyglądać stadion żużlowy

Wizualizacja widoku stadionu z trybun

Miasto ma już wstępną koncepcję nowego wielofunkcyjnego obiektu sportowo-rekreacyjnego z funkcją stadionu żużlowego, który ma stanąć w dolinie Bystrzycy, między ulicami Przeskok, Ciepłą i Krochmalną i zaprasza mieszkańców do jej konsultacji. Pierwsze spotkanie już w ten czwartek, 1 grudnia, o godzinie 17.00 w budynku ratusza przy placu Łokietka 1.


Projekt obiektu i zagospodarowanie terenu wokół niego przygotowali architekci z pracowni Kavoo Invest z Poznania i Sybilski, Wesoły and Partners Constructions z Wrocławia. Hala ma pomieścić 18,5 tys. widzów, ma być w pełni zadaszona i oprócz funkcji stadionu żużlowego ma być areną zmagań lekkoatletycznych i gier zespołowych, takich jak piłka ręczna, koszykówka, siatkówka.

– Ten obiekt umożliwi miastu organizację zawodów wielu dyscyplin sportowych na najwyższym, międzynarodowym poziomie. Lublin zyska szansę nie tylko regularnego goszczenia żużlowego Grand Prix, ale także siatkarskiej Ligi Narodów, czy turniejów o mistrzostwa kontynentu. Nowa hala będzie atrakcyjnym miejscem także dla wydarzeń kulturalnych, przede wszystkim dużych koncertów muzycznych najpopularniejszych wykonawców. W ramach inwestycji, jako komponent rewitalizacji doliny rzeki Bystrzycy, powstanie również przestrzeń parkowo-rekreacyjna dla mieszkańców, wraz z przystanią kajakową i nowymi kładkami nad rzeką – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Przygotowana koncepcja obejmuje nie tylko sama halę, ale również zagospodarowanie terenu wokół niego – w sumie o pow. ok. 15 hektarów. Bryła nowego obiektu ma harmonijnie wkomponować się w ukształtowanie terenu wokół. Stadion ma mieć konstrukcję ażurową, dwupoziomową widownię na 18 570 miejsc. Obok ma stanąć czterokondygnacyjny parking na ok. 610 miejsc, a dodatkowych 209 miejsc postojowych ma powstać pod trybunami. Po południowej stronie, w pobliżu istniejącego skrzyżowania, znajdzie się park maszyn, co pozwoli na pozostawienie głównego źródła hałasu przy istniejącym układzie drogowym. Hałas rozpraszać ma także zastosowana membranowa konstrukcja dachu.

Miasto chce teraz poznać, co o przygotowanej koncepcji myślą mieszkańcy. Zaprasza na dwa otwarte spotkania (pierwsze już 1 grudnia o godz. 17 w ratuszu) i do składania pisemnych opinii pocztą tradycyjną na adres Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Lublin, ul. Podwale 3, a także na adres konsultacje@lublin.eu. Termin ich nadsyłania upływa 15 grudnia.

ZM