Taki będzie nowy instytut

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie pokazała wizualizację siedziby Instytutu Nauk Medycznych przy ul. Batorego. Budynek ma być gotowy pod koniec 2022 roku, a będą kształcić się tam ratownicy medyczni, pielęgniarki, a docelowo także lekarze.

Koncepcja projektowa Instytutu Nauk Medycznych powstała w kilka miesięcy po tym, jak hucznie ogłoszono przyznanie na jego budowę 28,5 mln zł przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (wartość całej inwestycji to 35,5 mln zł). Prezentowali ją podczas wtorkowej konferencji prasowej Arkadiusz Tofil – rektor PWSZ w Chełmie oraz Józef Zając – prorektor i Jacek Kosiński – kanclerz.

Siedzibą Instytutu ma być trzykondygnacyjny (jedna kondygnacja podziemna przeznaczona na parkingi) budynek o powierzchni 6 tys. m kw. Powstanie przy ul. Batorego na gruntach przekazanych przez miasto kilkanaście lat temu. Przetarg na roboty budowlane ogłoszony ma być w tym roku. Jeszcze w tym roku uczelnia planuje też niwelację terenu. Instytut ma być gotowy w czwartym kwartale 2022 r.

– W krótkim czasie udało się nam opracować koncepcję budynku gwarantującego komfortowe warunki dla rozwoju kierunków medycznych – mówił rektor Tofil. – To początek nowoczesnej zabudowy na terenie, który przez długi czas stał pusty. Było to związane z brakiem właściwego planu zagospodarowania przestrzennego.

Poza samym instytutem, gdzie będą prowadzone zajęcia i będzie służył studentom, ten obszar wymaga też infrastruktury, która przyciągnie kadrę dydaktyczną. Za nią idzie renoma i opinia o poziomie kształcenia i potencjalnych usług, które mogą być u nas realizowane w ramach tego pakietu medycznego.

Rektor Tofil poinformował, że uczelnia ma już naszkicowaną wstępną koncepcję kolejnych obiektów na tym terenie. O dużych planach uczelni mówił też prorektor Zając. Zwrócił uwagę, że starania o ten teren rozpoczęły się wraz z początkiem uczelni.

– W przyszłości chcielibyśmy kształcić tam również na kierunku lekarskim – stwierdził prorektor Zając.

Faktem jest, że absolwenci kierunków medycznych są rozchwytywani na rynku pracy. Mamy deficyt rąk do pracy w tej dziedzinie i od dawna słychać ostrzeżenia, że wkrótce nie będzie miał kto nas leczyć. Instytut Nauk Medycznych PWSZ w Chełmie kształci obecnie na kierunku pielęgniarstwa na studiach pierwszego stopnia.

Pierwsze roczniki absolwentek już opuściły mury uczelni. To ważne, bo na przedstawicieli tego zawodu jest ogromne zapotrzebowanie. Uczelnia niedawno otrzymała zgodę na kształcenie na kierunku pielęgniarstwo na studiach drugiego stopnia, czyli na poziomie magisterskim. Kształcenie takie będzie realizowane od października przyszłego roku. (mo)