Taneczne transformacje

To hasło przewodnie tegorocznej edycji MSTT, który odbywa się w Lublinie w dniach 9-13 listopada 2022. Transformacje towarzyszą wszystkim wydarzeniom festiwalu, a każdy punkt programu opisuje to zjawisko na swój sposób.

W programie 26. MSTT dominuje wieloaspektowość, wielowątkowość i różnorodność. Bardziej niż dotąd poszukuje się tu nowych narzędzi artystycznych, nowych myśli i perspektyw. – Po 25 latach istnienia festiwalu chcemy, dokonując refleksji nad przeszłością, spojrzeć odważnie w przyszłość, która stawia wyzwania i wymaga od nas transformacji – twierdzą organizatorzy. Wydarzenia MSTT obejrzymy w trzech lokalizacjach: Centrum Kultury w Lublinie, Centrum Spotkania Kultur, ACKiM „Chatka Żaka”.

Festiwal otworzy nowy spektakl Lubelskiego Teatru Tańca pt. „Love matter”, do którego choreografię stworzyła Elisabetta Consonni. Włoszka znana jest z umiejętności wnikliwej obserwacji oraz analizy różnych fenomenów natury społecznej i przyrodniczej, a następnie przekładania ich niuansów na język choreografii.

Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca nie mogłyby się obyć bez szerszego pola dla polskich twórców. Wraca więc wieczór z „Młodą Polską”, który składa się z etiud nagrodzonych w konkursach dla młodych artystów tańca.

W programie zagranicznym są spektakle w ramach europejskiej sieci tańca Aerowaves, z czego jeden stanowi nowatorski pokaz filmu VR. Dzięki współpracy z Centrum Spotkania Kultur w programie festiwalu pojawiają się też spektakle formatu „large scale”. W tym roku będzie to Ann van den Broek i jej „Joy Enjoy Joy”. Twórczyni ta w znaczny sposób wpłynęła na charakter europejskiego dyskursu o tożsamości w relacji do kultury oraz sposobów, w jakie te fenomeny współegzystują z sobą, jednocześnie stale się przenikając.

Szczególną uwagę MSTT chce poświęcić artystom ukraińskim, których życie i twórczość uległy radykalnej odmianie, nikogo nie pozostawiając obojętnym. Jedną z takich osób jest reżyserka i tancerka Rita Lira, która została zmuszona do wyprowadzki z Ukrainy. Jej solowy spektakl „Droga z / do” odzwierciedla doświadczenia narodu ukraińskiego po 24 lutego 2022.

Ze specjalnym projektem przyjeżdża do Lublina niemiecka choreografka Katje Heitman. W swoim „Motus Mori: Museum” artystka wchodzi w taneczne interakcje ze społecznością miasta, natomiast jej performerzy z pomocą swej sztuki przetwarzają opowieści o tym, co i jak porusza jego mieszkańców.

Jak co roku program prezentacji uzupełniają wydarzenia towarzyszące. Tym razem są to instalacja filmowa oraz warsztaty tańca współczesnego.Szczegóły na mstt.pl; ck.lublin.pl lub pod tel. 81 4666110. Bilety w kasie CK w cenie 30 zł normalny, 20 zł ulgowy. Marek Rybołowicz